100 lat policji: Black Hawk nad miastem i nowy akademik szkoły policji

Otwarcie nowego akademika dla słuchaczy, występy Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, pokazy musztry, tresury psów, koni służbowych w akcji, antyterrorystów, w końcu helikopter Black Hawk krążący nad placem Staszica – z takim rozmachem pilska Szkoła Policji świętowała 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

W sobotę, 3 sierpnia, na placu apelowym Szkoły Policji w Pile odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji, podczas której funkcjonariusze oraz pracownicy pilskiej Szkoły Policji otrzymali, z rąk Wicewojewody Wielkopolskiego Anety Niestrawskiej, Pierwszego Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusza Augustyniaka i Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Beaty Różniak-Krzeszewskiej, odznaczenia, wyróżnienia, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody.

Wśród nagrodzonych, wyróżnionych i awansowanych znaleźli się nie tylko funkcjonariusze Szkoły Policji, ale również pracownicy Policji i słuchacze.

Dalsza części uroczystej zbiórki poświęcona była przekazaniu do użytku nowo wybudowanego akademika. Nowy akademik jest imponujący. Ma pięć kondygnacji i 389 miejsc noclegowych. Pokoje są dwuosobowe. W budynku znajdują się także pokoje dla dowódców, pralnia/suszarnia, wartownia i portiernia. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 5 800 m2. Budowa trwała od lipca 2017 roku i kosztowała ok. 30 mln zł. Zadanie to zostało zrealizowane w ramach rządowego programu modernizacji służb mundurowych.

Od godziny 15 na placu Staszica mieszkańcy Piły i okolic licznie wzięli udział w miasteczku policyjnym – przedsięwzięciu towarzyszącemu obchodom Święta Policji. W ramach wspomnianego przedsięwzięcia swoje stoiska promocyjne wystawili przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego (BOA), Komend Wojewódzkich Policji w Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Komendy Powiatowej Policji w Pile i Szkoły Policji w Pile oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile.

Ponadto, w ramach programu odbyły się pokazy technik samoobrony, musztry policyjnej (manewrowanie tyralierą), tresura psów policyjnych, manewry kontrterrorystów z użyciem śmigłowca Black Hawk, a także pokaz koni służbowych w akcji.

4 sierpnia w kościele p.w. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile odbyła się msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Zadarko. We mszy świętej, której towarzyszyła oprawa Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, wzięło udział kierownictwo, funkcjonariusze, pracownicy i słuchacze Szkoły Policji w Pile, rodziny funkcjonariuszy oraz mieszkańcy miasta Piły i okolic.

źródło: UM Piła, Powiat Pilski, Szkoła Policji w Pile. Opr. Mich