13-latka połknęła garść tabletek. Uratował ją policjant

Szybka i zdecydowana reakcja sierż. sztab. Jędrzeja Panglisza zapobiegła tragedii. Policjant z Wydziału Prewencji z pilskiej komendy uratował życie 13-letniej dziewczynce, która mając problemy osobiste, połknęła garść tabletek…

Do zdarzenia doszło na terenie jednej ze szkół podstawowych na terenie powiatu pilskiego. W szkole trwało spotkanie policjanta z pedagogami. w pewnym momencie do sali, w której trwało spotkanie, wbiegła zdenerwowana dziewczynka i poinformowała, że jej koleżanka leży w toalecie, jest nieprzytomna i prawdopodobnie połknęła tabletki. Policjant wspólnie z pracownikami placówki błyskawicznie pobiegli na miejsce.

Dziewczynka leżała w toalecie, w jednej z kabin, której drzwi od środka były zamknięte. Po kilku wezwaniach do otworzenia drzwi, uczennica nie reagowała, nie było z nią żadnego kontaktu. Sierż. sztab. Jędrzej Panglisz postanowił błyskawicznie działać. Wspiął się na przyległą kabinę i przeskoczył do środka. Na podłodze leżała półprzytomna dziewczynka, a obok puste opakowanie po tabletkach. Funkcjonariusz próbował nawiązać kontakt z nią, niestety ten był bardzo utrudniony.

Policjant mając świadomość zagrożenia zdrowia i życia dziewczynki sprowokował u niej wymioty, w wyniku czego uczennica zwróciła część połkniętych tabletek. Dzięki temu po kilku minutach dziewczynka powoli zaczęła odzyskiwać świadomość, ale nadal była słaba. Policjant do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego monitorował stan dziewczynki i starał się zebrać jak najwięcej informacji o stanie zdrowia, aby przekazać je służbie medycznej, która szybko dotarła na miejsce. Gdyby niezdecydowane działanie i szybka akcja ratunkowa, mogło dojść do tragedii – relacjonuje Żaneta Kowalska, rzeczniczka pilskiej policji.