18 listopada otwarcie ośrodka radioterapii w Pile. Są pieniądze na onkologię!

18 listopada rozpocznie pracę Ośrodek Radioterapii w Pile. To długo wyczekiwany moment!Realne staje się także utworzenie oddziału onkologii w pilskim szpitalu. 2 miliony na to zadanie w budżecie na 2020 rok zarezerwował Urząd Marszałkowski. Brakującą kwotę (kolejne 2 miliony) ma zabezpieczyć Powiat Pilski.

Dobrą nowinę, która wreszcie daje szansę na utworzenie oddziału onkologicznego, przywiózł do Piły członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski.

– Przyjechałem do państwa prosto z posiedzenia Zarządu, na którym dopięliśmy propozycje budżetu na przyszły rok. Mam ogromną satysfakcję, że w tym bardzo trudnym budżecie, w którym trzeba było rezygnować z wielu zadań, udało się zabezpieczyć 2 miliony złotych na utworzenie w Pile tak potrzebnego oddziału onkologicznego, który razem z Ośrodkiem Radioterapii zapewni chorym kompleksową opiekę – powiedział zgromadzonym podczas konferencji prasowej dziennikarzom Jacek Bogusławski.

Teraz czas na sprawy formalne. Pieniądze uruchomione i wydane mają być już w przyszłym roku. Umowę negocjować będą prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Wojciech Szafrański, dyrektor pilskiego szpitala. W umowie ma zostać zawarty zapis, że brakującą kwotę, czyli kolejne 2 miliony złotych, zabezpieczy Powiat Pilski, który jest organem prowadzącym Szpital Specjalistyczny w Pile.

Przypomnijmy, sprawa onkologii gorąca była w Pile na początku tego roku, kiedy temat wywołali radni Koalicji Obywatelskiej. Blisko 6 lat temu przedstawiciele: Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Pilskiego, Szpitala Specjalistycznego w Pile, Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz Gminy Piła zawarli bowiem porozumienie ws. utworzenia ośrodka radioterapii na terenie wydzielonym ze Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Później Powiat Pilski i ówczesny starosta Mirosław Mantaj zobowiązał się przygotować Oddział Onkologii w szpitalu, który stanowić miał niezbędny element prawidłowego funkcjonowania Ośrodka Radioterapii. Po kilku latach okazało się jednak, że obecny starosta Eligiusz Komarowski uważa tamtą umowę za nieważną, ponieważ w jego ocenie posiadała ona wady prawne. I tak sprawa onkologii utknęła. Teraz ma wreszcie szansę na pomyślny finał.

– Mamy za sobą rozmowy z Wojciechem Szafrańskim, nowym dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Pile. Pan dyrektor przywraca nam wiarę w to, że umowy spisane i podpisane będzie jednak ktoś realizował. My ze swej strony obiecujemy, że będziemy pomagać nie ukrywa zadowolenia prezydent Piły, Piotr Głowski. – Szkoda tylko, że na inwestycję trzeba wydać teraz 4 miliony, podczas gdy z naszych szacunków wynikało, że kilka lat temu można ją było zrealizować za połowę tej kwoty – dodaje. – Tym bardziej należy cieszyć się, że marszałek chce pomóc…

Zarówno 2 miliony, które zarezerwowane są w budżecie marszałka, jak i pieniądze, które pochodzić mają z budżetu Powiatu Pilskiego, przejść jeszcze muszą przez głosowania radnych. Wierzyć jednak należy, że tym razem formalnościom stanie się zadość i nikt nie wycofa się ze złożonych publicznie deklaracji.

Jacek Bogusławski: Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego:

Budżet województwa na 2020 rok będzie bardzo trudny, dlatego decyzja o zabezpieczeniu w nim kwoty 2 mln złotych na uruchomienia oddziału onkologii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile to duży sukces. Wielką korzyścią dla mieszkańców regionu będzie także możliwość zlecania przez WCO wszystkich możliwych badań właśnie w pilskim szpitalu.