20 lat Stowarzyszenia Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile

W piątek, 22 czerwca, Stowarzyszenie Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile świętowało jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji w Hotelu Gromada zorganizowano elegancki bankiet, na który przyjechało wiele osobistości zarówno z krajowych władz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, jak również kolegów z innych Stowarzyszeń, działających w Polsce. Obecne były także władze samorządowe i parlamentarzyści.
Z okazji jubileuszu Piła stała się także gospodarzem konkursu – Instruktor Roku. Zarówno w piątek, podczas bankietu, jak i w sobotę – podczas rywalizacji, panowała atmosfera uroczystego świętowania, jak i wzajemnej sympatii…

Piątkową uroczystość w Hotelu Gromada swoją obecnością zaszczycili zarówno przedstawiciele krajowych władz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, jak również delegacje z osiemnastu innych Stowarzyszeń, działających w Polsce. Na sali obecny był również senator RP Mieczysław Augustyn, a także wiceprezydent Piły Krzysztof Szewc, przewodniczący Rady Miejskiej w Pile – Rafał Zdzierela oraz radny Jacek Bogusławski – szef SPH Credo, wydawnictwa specjalizującego się w branży prawo jazdy, bezpieczeństwo, transport i szkolenia. Honorowym gościem był także Marian Michalski – I prezes Stowarzyszenia Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile. Nie zabrakło również firm i instytucji współpracujących z ośrodkami szkolenia kierowców. Uroczystość w Gromadzie obecnością swoją uświetnili także sponsorzy oraz przyjaciele i sympatycy pilskiego Stowarzyszenia.

Imprezę, z profesjonalnym obyciem scenicznym poprowadził prezes Stowarzyszenia Krzysztof Skałecki, na ręce którego spłynęło tego dnia wiele gratulacji i pochwał.

Stowarzyszenie Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile istnieje od 1998 roku. Do roku 2006 było oddziałem nr 1 regionalnego stowarzyszenia w Koszalinie, a od 2006 działa już jako samodzielne stowarzyszenie w Pile. Podobnie jak inne stowarzyszenia Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców skupia się przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa na drogach oraz nieustannym podnoszeniu standardów szkolenia przyszłych kierowców. Temu właśnie zadaniu służy m.in. organizowany co roku konkurs – Instruktor Roku. Zwycięstwo w nim jest prestiżem zarówno dla samego kierowcy, jak i dla szkoły jazdy, którą reprezentuje. W czasach, kiedy wiele zawodów się spopularyzowało, ciągła dbałość o jakość szkolenia oraz szacunek dla zawodu instruktora są nie do przecenienia. Stąd tyle wysiłku Stowarzyszenie Szkół Kierowców wkłada w organizację m.in. konkursu, w którym startują najlepsi z najlepszych, którzy co roku udowadniają swoją wysoką formę.

Z okazji jubileuszu 20-lecia aż 12 członków Stowarzyszenia Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile odznaczono złotymi i srebrnymi „Elkami”, a Krzysztofowi Strzelczykowi, współzałożycielowi pilskiego Stowarzyszenia, obecnie członkowi Zarządu, przyznano Brązowy Krzyż Zasługi.

Zawód instruktora nauki jazdy to ciężka i odpowiedzialna praca. Nie wszyscy mogą ją wykonywać – mówi Krzysztof Skałecki, prezes Stowarzyszenia Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile. – Dlatego na każdym kroku, także przy okazji takiego święta, jak jubileusz, podkreślamy nasz profesjonalizm, zaangażowanie i odpowiedzialność. W końcu od jakości naszego szkolenia może w przyszłości zależeć czyjeś życie. Instruktor nauki jazdy to nie tylko zawód. To także powołanie i pasja – dodaje.

Instruktor Roku 2018
Tradycyjnie już instruktorzy szkolenia kierowców z całego kraju zmagali się najpierw z przepisami ruchu drogowego i pierwszej pomocy przedmedycznej podczas części teoretycznej zawodów oraz konkurencjami sprawnościowymi na placu manewrowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile. W zawodach udział wzięło 30 zawodników w tym 6 instruktorek nauki jazdy.

Część praktyczna zawodów składała się z czterech konkurencji: próby Sir Lancelota, podczas której zawodnik z pomocą specjalnej lancy przymocowanej do auta musiał zebrać z toru jak najwięcej zawieszonych obręczy, prób stewarda, która polegała na przewiezieniu piłeczki na talerzu oraz jazdy z wykorzystaniem trolejów, które używane są podczas szkoleń do symulowania poślizgu samochodu. Czwartą konkurencją praktyczną było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zwycięzcami poszczególnych konkurencji zostali:

Natalia Sobolewska z Bydgoszczy – przepisy.
Zbigniew Hyży z Piotrkowa Trybunalskiego – próba stewarda
Zbigniew Hyży z Piotrkowa Trybunalskiego – próba Sir Lancelota
Marcin Kunda z Gdyni – troleje
Natalia Sobolewska z Bydgoszczy – pomoc przedmedyczna

Najwięcej emocji wzbudziła jednak klasyfikacja generalna zawodów. W tej najlepszy okazał się Jarosław Kliś z Katowic, który uzyskując łącznie 225 punktów zdobył tytuł Instruktora Roku 2018! Dwa kolejne miejsca „na podium” zajęli Zbigniew Hyży z Piotrkowa (216 pkt.) i Mariusz Grzelak
z Koszalina ( 206 pkt.). Na pozycji 4-6 znaleźli się natomiast: Dariusz Białobrocki ze Szczecina, Karol Waluśkiewicz z Krakowa oraz Ireneusz Tausz z Piły.

W klasyfikacji kobiet bezkonkurencyjna była Natalia Sobolewska z Bydgoszczy. Zaś dwa kolejne miejsca zajęły Anna Kowalska-Kliś z Katowic i Katarzyna Bryk z Piotrkowa Trybunalskiego.

Najlepszym juniorem wśród uczestników okazał się Artur Cichacki z Bydgoszczy, a seniorem – Ireneusz Tausz z Piły.

Oficjalne podsumowanie konkursu i uroczystość wręczenia nagród odbyły się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Pile. W uroczystości prócz zawodników udział wzięli również zaproszeni goście. Wśród nich m.in. senator Mieczysław Augustyn, wiceprezydent Piły Krzysztof Szewc i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Pile Maria Kubica. Nagrody dla zawodników wręczali również przedstawicie sponsorów turnieju.