330 tysięcy złotych dla stowarzyszeń z powiatu chodzieskiego

Pięć chodzieskich organizacji pozarządowych otrzyma dofinansowanie ze środków PFRON, będących w dyspozycji samorządu województwa wielkopolskiego. Przedstawiciele chodzieskich stowarzyszeń podpisali umowy w Urzędzie Miejskim w Chodzieży.

Dofinansowanie trafi do pięciu chodzieskich organizacji: Stowarzyszenia Chodzieskich Amazonek „Różowa Wstążeczka”, Polskiego Stowarzyszenia Widoki, Stowarzyszenia Na Górze, Stowarzyszenia ONI oraz Stowarzyszenia Osób po Endoprotezie Biodra „Bioderko”. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektów, z których skorzystają osoby starsze i niepełnosprawne.

– Zawsze, kiedy okazuje się, że organizacje pozarządowe w naszym regionie, tu na północy Wielkopolski, działają tak znakomicie, tworzą doskonałe projekty, przepełnia mnie wielka radość. Jestem pewien, że te pieniądze zostaną doskonale spożytkowane, bo to przecież nie pierwsze projekty chodzieskich stowarzyszeń, które udaje się realizować dzięki dofinansowaniu. Bardzo dziękuję za wsparcie burmistrzowi Jackowi Gurszowi, bo wiem, że stowarzyszenia w Chodzieży zawsze mogą liczyć, zarówno na burmistrza, jak i na wszystkich pracowników chodzieskiego samorządu – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Jednym z projektów, który jest realizowany nie po raz pierwszy, jest zadanie Stowarzyszenia Na Górze, pod nazwą „Puszczeni na głębokie wody”. Projekt obejmuje m. in. rejsy po jeziorze na łódkach wiosłowych, żaglówkach i kajakach oraz piesze wycieczki po wzgórzach. Oczywiście wszystko to w bezpiecznych warunkach, pod stałą opieką profesjonalnej kadry żeglarskiej i terapeutycznej. Ze środków PFRON stowarzyszenia otrzyma na jego realizację 90 tys. złotych.

– Doświadczenia zdobyte podczas tych zajęć mają dać osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności odwagę, wiarę w swe siły, w swoją niezależność, zmobilizować je do tego, by w przyszłości same podejmowały różne wyzwania życiowe – aby próbowały poprowadzić już nie tylko łódkę, ale swoje własne życie – mówi Wojciech Retz ze Stowarzyszenia Na Górze.

55 tysięcy trafi do Stowarzyszenia Chodzieskich Amazonek „Różowa wstążeczka”, z przeznaczeniem na realizację projektu „Masz raka – i co dalej?”.

– Będą to przede wszystkim zajęcia rehabilitacyjne, w bardzo różnorodnych formach. Masaże limfatyczne, gimnastyka, presoterapia, refleksologia, taniec hula, już dziś serdecznie zapraszamy – mówi Małgorzata Polzin z „Różowej wstążeczki”.

Kształtowanie umiejętności społecznych, wsparcie przy załatwianiu spraw urzędowych, wsparcie dla rodzin osób niepełnosprawnych, spotkania tematyczne, grupy wsparcia, porady i konsultacje, to część zadania, jakie w ramach projektu „Punkt wsparcia osób niepełnosprawnych WIDOKI” będzie realizować Polskie Stowarzyszenie WIDOKI. Do finansowanie tego zadania to kwota 50 000 złotych. Ponadto, na projekt pt. „Bardziej samodzielni” dofinansowanie w wysokości 85 tys. złotych otrzyma Stowarzyszenie ONI, a 50 tysięcy Stowarzyszenie „Bioderko” na projekt „Trzymaj się prosto”, który polega na prowadzeniu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek.