69 nowych mieszkań przy Andersa!

Gmina Piła nie zwalnia tempa i ostro buduje. Niedawno oddane zostały nowe lokale z programu „Mieszkanie na start” przy ulicy Andersa. Teraz, po sąsiedzku, powstać ma 69 mieszkań komunalnych, które wybuduje pilskie TBS. Mieszkania będą miały niskie czynsze i będą przeznaczone głównie dla młodych, dla których mają to być pierwsze w życiu własne cztery kąty.

Gmina Piła podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, którego od lat jest dobrym i wiarygodnym partnerem. Tylko w latach 2011-2018 oddano w Pile do użytku 4 budynki komunalne, budowane wspólnie z BGK. Teraz inwestowania czas dalszy. Właśnie ogłoszono przetarg na realizację zespołu zabudowy mieszkaniowej nr 3, w rejonie ulicy Andersa. Na działce 349 (dawny parking strzeżony, w okolicy szkoły salezjańskiej) mają powstać dwa nowe bloki, w których znajdzie się 69 mieszkań. Będą to lokale 1,2 i 3-pokojowe.

O wysokim standardzie i niskim czynszu – zapewnia prezydent Piotr Głowski. – To nasz kolejny ukłon w stronę młodych, którym mając często pierwszą pracę, ciężko jest kupić mieszkanie na własność.

Lokale, o których mowa, wynajmowane będą na okres 3 lat, z możliwością przedłużenia umowy do lat 5. W nowych blokach znajdzie się również miejsce dla osób, które mieszkają w budynkach komunalnych, które przeznaczone są do wyburzenia.

Tak jak w przypadku poprzednich zadań, za realizację inwestycji odpowiedzialne jest Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Budowa rozpocznie się od budynku nr 2, o łącznej powierzchni 1.590,63 m2 (36 lokali), który ma zostać oddany do zamieszkania za 2 lata. Drugi etap ukończony zostanie w 2022 r. Będzie to budynek na 33 mieszkania, o łącznej powierzchni 1629,61 m2. Całkowity koszt inwestycji: 10.840.000 zł, z czego aż 45 procent stanowić będzie bezzwrotne finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat.

To innowacyjne rozwiązanie, któremu z ciekawością przygląda się cała Polska – mówi prezydent Piotr Głowski. – Nasze „Mieszkania na start” są konkurencyjne w stosunku do programu rządowego „Mieszkanie plus”. Naszym plusem jest to, że mamy swój grunt, który wnosimy do inwestycji jako gmina. Dodatkowo dostajemy zwrot niemal połowy kosztów inwestycji, w formie dofinansowania. To sprawia, że nasze mieszkania są bardzo tanie – dodaje.

Lokale mieszkalne przeznaczane będą dla osób niespełniających kryteriów przydziału lokalu socjalnego, mieszkańców przenoszonych z budynków o złym stanie technicznym lub będących w kolizji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i w ramach programu „Mieszkanie na start”. Wnioski na ich przydział składać będzie można w Urzędzie Miasta, w przyszłym roku. O lokale na start wnioskować mogą pracodawcy, którym szczególnie zależy na utrzymaniu danego pracownika, albo sprowadzeniu go do Piły. Obecnie ogłoszony został przetarg, który wyłonić ma wykonawcę inwestycji.

Zapraszamy do składania ofert, zwłaszcza lokalnych przedsiębiorców – mówi Remigiusz Dekarli, prezes pilskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Szczegóły przetargu na stronie internetowej pilskiego TBS – dodaje.

//Gabriela Ciżmowska//