77. rocznica wyzwolenia Wielenia. „Celem powinien być pokój i rozwój”

Będąc spadkobiercami wojennych wydarzeń, w tym okupacji hitlerowskiej i stalinowskiej, pamiętajmy dziś o tym, że naszym podstawowym celem powinien być pokój i rozwój – podkreśliła burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk podczas uroczystości 77. rocznicy wyzwolenia miasta.

27 stycznia przypadła 77. już rocznica wyzwolenia miasta. Ratusz zorganizował obchody wspólnie z wieleńskim kołem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz miejscowym oddziałem stowarzyszenia „Związek Dzieci Wojny” . W samo południe zawyła syrena i wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

W swoim okolicznościowym przemówieniu burmistrz Wielenia przywołała symbol miasta – Dąb Arendt, który został posadzony w 1920 roku, aby upamiętnić odzyskanie przez Wieleń niepodległości.

Jest symbolem miłości do Ojczyzny. Nasi przodkowie dla nas walczyli, byli pełni wiary i zapału. Heroizm wojennych ofiar nie może pozostać bez pamięci. Będąc spadkobiercami wojennych wydarzeń, w tym okupacji hitlerowskiej i stalinowskiej, pamiętajmy dziś o tym, że naszym podstawowym celem powinien być pokój i rozwój. Niech i naszemu pokoleniu, nigdy nie zabraknie ufności, zapału i wiary w dobrą i jasną przyszłość naszej Małej Ojczyzny. Wspólnie dbajmy o rozwój gminy Wieleń, wzmocnienie gospodarcze, otwartość i nowoczesność – zaapelowała burmistrz Elżbieta Rybarczyk.

Delegacje złożyły wiązanki pod Tablicą Pamięci Ofiar II Wojny Światowej. W miejscu pamięci zapalono tez znicze. Ze względu na panującą pandemię obchody miały symboliczny charakter; odbyły się bez tradycyjnego spotkania z kombatantami.

UM Wieleń, Fot. Justyna Kacza