2144 kilometry: rekord w Złotowie pobity!

We wtorek, 22 września czyli w Europejski Dzień bez Samochodu mieszkańcy Złotowa pobili rekord w „kręceniu kółek na Promenadzie”. Wynik z 2019 roku, który wynosił 1260 kilometrów, pobity został aż o 884 kilometry. Gratulujemy!

Burmistrz Złotowa po raz kolejny zaprosił mieszkańców do tego, by przesiąść się z czterech na dwa kółka. Złotowianie odpowiedzieli na wyzwanie chętnie.

Celem proekologicznej imprezy „Zakręcony Złotów” było wspólne przejechanie przynajmniej 315 kółek czyli 1260 kilometrów w 5 godzin, bowiem taki wynik udało się uzyskać dwa lata temu.

Okazało się, że mieszkańcy nie zmarnowali rocznej przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, wyszlifowali formę i mocno podkręcili tempo.

I tak, 22 września 2021 roku wspólnie wykonano 536 okrążeń, czyli pokonano aż 2144 kilometry. Brawo!


Na wszystkich uczestników tego sympatycznego wydarzenia czekały przy Zagrodzie Krajeńskiej pieczone ziemniaki, ciepła złotowska herbatka oraz nagrody, m.in. miód ze złotowskiego ratusza, a dla pierwszych 10 osób znalazła się dodatkowa niespodzianka.


Najwięcej okrążeń, bo aż 26 wykonała Pani z numerem startowym 226! Niebywałą ciekawostką jest także fakt, że najstarszy rower, który kręcił kółka wokół Jeziora Miejskiego miał aż 111 lat!

Na ostatnich kilometrach do walki zawodników motywowała Orkiestra Dęta OSP Złotów, a przez cały czas bicia rekordu towarzyszyła wszystkim ekipa z Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej, Muzeum Ziemi Złotowskiej i Zagrody Krajeńskiej w Złotowie.


W programie obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu znalazła się także wspólna rowerowa runda dookoła Promenady, o godzinie 6.40 oraz znakowanie rowerów przez Komendę Powiatową Policji w Złotowie na parkingu Urzędu Miejskiego, który dodajmy był nieczynny tego dnia dla samochodów.


Z kolei przez cały tydzień trwania zrównoważonego transportu czyli od 16 do 22 września istniała możliwość bezpłatnego wypożyczania złotowskich rowerów miejskich oraz roweru wodnego „Vanessa”.

Warto również zauważyć, że w ramach akcji Straż Miejska otrzymała nowy ekologiczny środek transportu – rower elektryczny.

Gabriela Ciżmowska
fot. UM Złotów