98-metrowa Anakonda na plaży w Złotowie!

Jest plan zagospodarowanie plaży miejskiej przy ul. Jeziornej. Plaża ma stać się atrakcją turystyczną, która przyciągnie do Złotowa turystów z całego regionu. Modernizacja plaży kosztować ma nawet 5 mln złotych, ale za to atrakcji ma być mnóstwo: kompleks zjeżdżali, pomosty dla motorówek i żaglówek, piasek przywieziony znad morza, a nawet letnie lodowisko.

W maju zawarta została umowa z firmą „Usługi projektowe inż. Grażyna Chmielewska” ze Szczecina, na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego zagospodarowania plaży miejskiej przy ul. Jeziornej. Projekt, który kosztował 11 tys. złotych, jest kompleksowy i zawiera wiele ciekawych rozwiązań. Program został poddany konsultacjom społecznym i mieszkańcy Złotowa mogli zgłosić do niego swoje uwagi. W sprawie plaży wypowiedziały się 22 osoby i organizacje pozarządowe.

Teraz wiemy, czego chcemy i co ma na plaży być – mówi burmistrz Adam Pulit. – Prace podzielimy na etapy i będziemy szukać pieniędzy – zapewnia.

A na plaży ma pojawić się mnóstwo atrakcji. Po pierwsze sama plaża ma być poszerzona i ma być dowieziony na nią piasek znad morza. Część istniejących pomostów ma zostać rozebrana, a w to miejsce mają być wybudowane nowe, przy których cumować będą mogły motorówki i skutery wodne, a także jachty żaglowe. Na keje dociągnięty będzie prąd i woda. Jezioro Zaleskie jest bowiem jednym z nielicznych w okolicy, na których można uprawiać sporty motorowodne. Dlatego zbudowane zostanie też zaplecze do uprawiania tych sportów. Powstanie m.in. hangar i slip.

Główną atrakcją plaży ma być jednak park wodny, w którym pojawi się kompleks zjeżdżalni, w tym m.in. 98-metrowa „anakonda” oraz 23-metrowa „cebula” i zjeżdżalnia wielotorowa.

Powstanie również kompleks gastronomiczny tak, by nad jeziorem można było spędzić cały dzień. Zostaną wytyczone też 3 miejsca do grillowania. Pojawi się również punkt wody pitnej, z którego będzie można korzystać bez żadnych opłat. Ustawiona zostanie także wieża dla ratownika; będą miejsca postojowe dla rowerów oraz parking.

Oprócz atrakcji wodnych, będzie także możliwość dobrej zabawy na samej plaży. Powstać ma boisko do piłki plażowej oraz boisko wielofunkcyjnego, wraz z widownią na 120 miejsc. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie również letnie lodowisko o powierzchni 135 m², na którym będzie można poślizgać się w stroju bikini. Zaplanowano również wykonanie zejścia do plaży dla osób niepełnosprawnych.

Koszt zagospodarowania terenu oszacowany został na ok. 4,9 mln złotych.

Jest to zadanie wieloetapowe, przewidziane do realizacji na kilka lat – tłumaczy burmistrz Pulit. – Termin rozpoczęcia prac uzależniony jest między innymi od budowy szlaku turystycznego nad jeziorem Zaleskim oraz od terminów naborów wniosków na środki zewnętrzne, o które miasto zamierza aplikować w związku z realizacją tego zadania. Wierzmy jednak, że przynajmniej część projektu uda się wykonać w najbliższym czasie.

//Gabriela Ciżmowska//