Akcja celników: pościg, strzały i pół miliona w gotówce

Brawurowa akcja poznańskich celników w powiecie pilskim. Po pościgu zatrzymali mężczyznę, który podejrzany jest o oszustwa podatkowe na kwotę nawet 10 milionów złotych. Celnicy oddali strzały ostrzegawcze, by zatrzymać podejrzanego. W aucie, które prowadził znaleźli pół miliona złotych w gotówce.

Do zdarzenia doszło na terenie powiatu pilskiego. Funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu rozpracowywali zorganizowaną grupę, podejrzewaną o przestępstwa ekonomiczne m.in. posługiwanie się fałszywymi dokumentami sprzedaży w celu uzyskania nienależnych korzyści podatkowych.

W trakcie zatrzymania jednego z podejrzanych doszło do próby ucieczki, podczas której został ranny funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej.

Podejrzany staranował samochodem jeden z pojazdów funkcjonariuszy, po czym próbował uciec. W trakcie pościgu doszło do użycia broni palnej.

Po kilkudziesięciu minutach mężczyzna został zatrzymany.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty dotyczące przestępstw skarbowych oraz czynnej napaści na funkcjonariusza.

W toku śledztwa zakwestionowano sprzedaż na kwotę ponad kilkudziesięciu milionów złotych. Szacowane straty Skarbu Państwa mogły wynieść nawet 10 milionów złotych. Zabezpieczono ujawnioną przy zatrzymanym gotówkę w kwocie pół miliona złotych.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Chodzieży.