Aktor z nominowanego do Oskara filmu na planie zdjęciowym w Chodzieży

W sobotę, 17 lutego rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież”. Na planie historycznej produkcji zobaczyć można m.in. Roberta Gulaczyka – pochodzącego z Trzcianki aktora, który użyczył swojej twarzy Vincentowi van Goghowi, w nominowanym do Oscara filmie „Twój Vincent”. Już 4 marca dowiemy się, czy film otrzymał Oscara.

Robert Gulaczyk pochodzi z Trzcianki. Debiutował w Pile, angażując się w prace Teatru Wirtualnego. W ubiegłym roku jego twarz stała się pierwowzorem Vincenta van Gogha, w animowanej produkcji „Twój Vincent”. Polsko-brytyjski obraz, w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, nominowany został do Oskara w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego. Do nakręcenia filmu wykorzystano 65 tysięcy obrazów namalowanych przez 125 malarzy z 20 krajów: 65 z Polski i 60 z zagranicy, których wybrano na podstawie pięciu tysięcy nadesłanych zgłoszeń.

Zanim malarze zaczęli jednak rysować, powstawały zdjęcia z żywymi aktorami, których emocje przenoszone były przez rysowników na klatki filmu: wzruszenie, zdziwienie; grymas twarzy… W ten sposób nakręcony film okrzyknięty został jedną z najgłośniejszych premier 2017 roku, a twarz głównego bohatera filmu należy właśnie do Roberta Gulaczyka.

90. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w Los Angeles, 4 marca. Tymczasem aktora, którego twarz posłużyła za wzór bohatera oskarowej produkcji, spotkać można na planie zdjęciowym w… Chodzieży. Tu powstaje trzecia część opowieści o losach powstańców wielkopolskich, realizowana przez TV Asta. Reżyserem i scenarzystą, podobnie jak przy poprzednich produkcjach, jest Paweł Różycki. Sceny filmowe nagrywane są m.in. w Chodzieży, Pile, Osieku i Skrzatuszu.

Robert Gulaczyk gra w filmie dowódcę wojsk powstańczych, porucznika Włodzimierza Kowalskiego. Film opowiada o tym, jak powstańcy 8 stycznia 1919 roku, po krwawej bitwie, przegonili prusaków z Chodzieży. Jest to jedna z największych produkcji telewizji Asta. Dość powiedzieć, że gra w niej ponad 100 statystów. Zdjęcia potrwają do 25 lutego.