Alameda 5 z nową płytą w Pile

Alameda 5 z nowym elektryzującym programem koncertowym i trzecim albumem „Spectra. Vol. 1”, który swoją premierę miał trzy miesiące temu. W sobotę, 14 maja, zagrają w Pile w RCK.  

Alameda 5 na nowym albumie zrzuca z siebie na dobre płaszczyk muzyki rockowej i podkręca do maksimum obecne już na „Duchu Tornada”) i „Eurodrome” wpływy rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, i to zarówno tej pierwotnej, etnicznej, jak i nowoczesnej, klubowej. Słowem kluczem jest „batida”, wywodzący się z Angoli styl muzyczny o charakterystycznej euforycznej i synkopowanej rytmice, który Alameda 5 rozwija na własną modłę dodając do niego wpływy industrialu, post-punku, gqomu, dubu i vaporwave’u. Efektem jest jedyna w swoim rodzaju tropikalno-industrialna mieszanka, w której awangarda spotyka się z afro-housem, a rozbudowany sampling i techniki syntezy granularnej sprzęgnięte są z frenetyczną grą żywej sekcji rytmicznej. Ideą, która przyświeca nowej twórczości Alamedy jest totalna integracja elektroniki z żywym graniem oraz zamazanie wszelkich podziałów między sztuką wysoką i niską, twórczością wysublimowaną i wulgarną, awangardą i rozrywką, muzyką „dla duszy” i muzyką „dla ciała”.

ALAMEDA 5 to kwintet założony w 2014 roku przez Jakuba Ziołka (Stara Rzeka, Innercity Ensemble, Zimpel/Ziołek), Mikołaja Zielińskiego (T’ien Lai, Alameda 4, Javva), Łukasza Jędrzejczaka (T’ien Lai, Javva, Duży Jack), Jacka Buhla (Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Jaząbu, ex-Trytony) i Rafała Iwańskiego (HATI, Innercity Ensemble, X-Navi:Et).

Zespół powstał w wyniku działań bydgoskiej grupy Alameda Trio, znanej z dobrze przyjętego albumu „Późne królestwo”. ALAMEDA 5 stanowi efekt poszukiwań muzycznych skupionych wokół transu, progresywnej elektroniki lat 70 i bardziej ekstremalnych i nienormatywnych odmian jazzu i muzyki improwizowanej.

Ich zwieńczeniem był debiutancki album „Duch tornada” (2015, Instant Classic), który zebrał wiele entuzjastycznych recenzji, a według dziennikarzy Noise Magazine został okrzyknięty drugim najlepszym polskim albumem lat 2000-2016. Od tego czasu muzyka grupy ewoluowała w stronę dalszych eksploracji rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, inspiracji wczesnym fusion w duchu Milesa Davisa, post-punkiem i post-minimalizmem, czego efektem jest wydany na początku 2019 roku drugi album kwintetu zatytułowany „Eurodrome”,  a także najnowsza płyta.

Alameda 5 zagra w składzie: Jacek Buhl – perkusja, Rafał Iwański – instrumenty perkusyjne, Łukasz Jędrzejczak – elektronika, Piotr Michalski – gitara basowa, Jakub Ziołek – gitara, elektronika, Szymon Szwarc – realizacja live.

  • Alameda 5
  • Regionalne Centrum Kultury
  • 14 maja, sobota, godz. 19.00
  • Bilety: 25 zł

Fot. mat. prasowe