Autobus wodorowy: pierwsze polskie testy w Pile!

3 grudnia odbył się pierwszy testowy przejazd ulicami miasta autobusu napędzanego energią z wodorowego ogniwa paliwowego. Testy pojazdu nowej generacji odbyły się w Pile.

Solaris Urbino 12 Hydrogen jest pojazdem całkowicie bezemisyjnym. Energia potrzebna do zasilenia układu napędowego autobusu pochodzi z wodoru, który z kolei jest przetwarzany w ogniwie paliwowym na prąd elektryczny. Dzięki zastosowanej w pojeździe technologii, autobus wodorowy ma możliwość pokonania rekordowego (z całej gamy autobusów elektrycznych) zasięgu na pojedynczym tankowaniu, bo ponad 350 kilometrów.

Pierwszy tego typu pojazd jeździ w Niemczech. W Polsce jeszcze żadne miasto nie zakupiło takiego autobusu. Czy Piła będzie pierwsza? Póki co, testowano możliwości pojazdu napędzanego wodorem właśnie na ulicach naszego miasta. W przejeździe uczestniczyli również zaproszeni na to wydarzenie pasażerowie.

Przypomnieć warto, że Piła nieustająco zmniejsza emisję spalin, poprzez wymianę floty komunikacji miejskiej. Po ulicach jeżdżą nowoczesne autobusy hybrydowe, a w przyszłym roku pojawią się pierwsze autobusy elektryczne.