Bałtyk – Karkonosze Tour przejechał przez Trzciankę!

Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Bałtyk – Karkonosze Tour”, czyli drugi co do wielkości, po Tour de Pologne, wyścig kolarski organizowany na terenie Polski zawitał do Trzcianki – jedynego miasta w Wielkopolsce, po którym ścigali się zawodnicy tego prestiżowego wyścigu.

16 maja, czołowe polskie i zagraniczne zespoły gościły w Trzciance podczas I etapu. Wyścig wystartował w Kołobrzegu, a zawodnicy, po pokonaniu blisko 180 km, wjechali do Trzcianki, gdzie rywalizowali na trzech świetnie przygotowanych pętlach. Meta etapu została zlokalizowana przy Hali Sportowo-Widowiskowej.

Tego dnia, Trzcianka żyła kolarstwem! Licznie zebrani kibice na całej trasie przejazdu, głośno dopingowali wszystkich zawodników. Ponadto, zorganizowane zostały cztery strefy kibica. Zawodnicy mieli pojawić się w mieście około godz.17:00, jednak zawrotne tempo, jakie uzyskali kolarze sprawiło, że wyprzedzili harmonogram o dziesięć minut! Oczekujący kolarzy kibice najpierw zobaczyli ucieczkę w składzie Anton Kuzmin (Astana City), Fabian Schormair (Lotto – Kern Haus), Richard Larsen (Ryska Posten) oraz Franz Schiewer (Triebwerk – Energy). Po chwili pojawił się peleton – w sumie blisko 180 kolarzy.

Trzy pętle po Trzciance były bardzo interesujące, a także wymagające technicznie. Ucieczka dotrwała do końca, a na linii mety, najlepszy okazał się Niemiec – Fabian Schormair (Lotto – Kern Haus), który został także liderem wyścigu. Peleton wjechał na linię mety 21 sekund za ucieczką, a na jego czele pojawił się najlepszy z Polaków – Paweł Franczak (CCC Sprandi Polkowice).

Po emocjach sportowych, przyszedł czas na ceremonię dekoracyjną najlepszych zawodników. Liderem klasyfikacji generalnej (żółta koszulka) oraz liderem klasyfikacji aktywnych (niebieska koszulka) został Fabian Schormair (Lotto – Kern Haus), liderem klasyfikacji młodzieżowej U-23 (biała koszulka) został Anton Kuzmin (Astana City). W klasyfikacji drużynowej na prowadzeniu znajduje się Team Lotto – Kern Haus z Niemiec. Zawodnicy rywalizowali również o Puchar Burmistrza Trzcianki, który wręczył burmistrz Krzysztof Czarnecki wraz z zastępcą Grażyną Zozulą.

Po zawodach, kibice mogli obejrzeć z bliska profesjonalne rowery kolarzy, a także otrzymać autografy, czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Jak pokreślili Organizatorzy – Towarzystwo Kolarskie „Karkonosze Tour”, zaangażowanie władz Trzcianki, które wsparły finansowo i organizacyjnie wyścig, oraz mieszkańców było wyjątkowe, a tak zorganizowany doping przez kibiców jest czymś rzadkim i występuje tylko na największych światowych wyścigach, takich jak Tour de France, Giro d`Italia, czy Vuelta Espana.

//Dawid Czyż / UM Trzcianka//