Będzie nowy żłobek i przedszkole

Jest pomysł na rozładowanie tłoku w publicznych przedszkolach i braku miejsc w żłobku. Nowe oddziały przedszkolne będą powstawały przy szkołach podstawowych. Pierwszy uruchomiony zostanie już we wrześniu, w części parterowej Szkoły Podstawowej nr 5. W 2019 roku powstanie też żłobek.

O szczegółach poinformował prezydent Piły podczas konferencji prasowej, która odbyła się właśnie w „piątce”.

Przed ostatnimi zmianami w oświacie mieliśmy dosyć stabilny system, w którym udawało nam się zapewnić miejsca i w żłobku, przedszkolach, szkołach. Dzisiaj jest sytuacja zgoła odmienna – mówił Piotr Głowski.

Zmiany w oświacie spowodowały, że dzieci sześcioletnie nie poszły do szkół, a więc nie zwolniły miejsca w przedszkolach. Pozostawienie dzieci sześcioletnich w przedszkolach spowodowało z kolei, że przedszkola nie mogły przyjmować dzieci dwu i pół letnich, a tym samym nie zwalniają się miejsca w żłobku.

Staramy się w tym rozchwianym środowisku prawnym prowadzić taką politykę, by dzieci jak najmniej na tym ucierpiały. Chcemy w sposób znaczący poprawić sytuację, jeżeli chodzi o żłobek i przedszkole – mówi Piotr Głowski.

Po przeprowadzaniu analiz, podjęto decyzję o utworzeniu nowego żłobka dla dzieci oraz przedszkola. Oddziały przedszkolne będą się znajdować w części parterowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile. W 2019 roku, w którymś z budynków użyteczności publicznej, należących do miasta, powstanie też żłobek.

Obecnie w Pile działa jeden publiczny żłobek oraz 4 niepubliczne i 5 klubików dziecięcych. Razem zapewniona jest opieka dla 300 dzieci (108 w publicznym żłobku). Na miejsce w żłobku publicznym oczekuje aktualnie 37 dzieci.

Jak zapowiada prezydent, w przyszłości możliwe będzie tworzenie oddziałów przedszkolnych w innych szkołach podstawowych.