Bezpłatna szkoła rodzenia w pilskim szpitalu

Na oddziale ginekologiczno-położniczym w Szpitalu Specjalistycznym w Pile uruchomiono szkołę rodzenia z poradnią karmienia piersią. Założyły ją i prowadzić będą położne oddziału, wsparte przez lekarza, dietetyka, fizjoterapeutę, psychologa. Szkoła jest bezpłatna.

– Chcemy, by przyszłe mamy oraz pacjentki naszego oddziału czuły się komfortowo. Pozyskaliśmy dodatkowy kontrakt  NFZ na dietę dla ciężarnych kobiet oraz matek po porodzie. Szkoła rodzenia to kolejny argument, by decydować się na poród w pilskim szpitalu, bo opieka jest u nas kompleksowa – zapewnia Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Szkoła rodzenia i poradnia laktacyjna przygotowuje kobietę do porodu oraz późniejszej opieki nad noworodkiem.

Zajęcia w szkole rodzenia kierowane są do kobiet od 27 tygodnia ciąży, które chcą urodzić dziecko w Szpitalu Specjalistycznym Pile. W zajęciach uczestniczyć mogą także partnerzy kobiet.   
Numer telefonu do szkoły rodzenia: 67 210 63 31.

– Podczas zajęć przyszłe mamy mogą poznać blok sali porodowej i „oswoić się” z tym miejscem, co jest bardzo cenne – tłumaczy Katarzyna Pochylska, położna, oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego.

Szkoła rodzenia składa się z dwóch pomieszczeń. W pierwszym odbywają się ćwiczenia oraz zajęcia teoretyczne przygotowujące do porodu.

– Zakładamy jednocześnie zajęcia dla 5 par. Tu przyszłe mamy będą ćwiczyć oddechy, pozycje wygodne przy porodzie i uprawiać gimnastykę, która poprawi ich kondycję fizyczną oraz pozwoli w sposób fizjologiczny zmniejszyć ból przy porodzie – wyjaśnia Patrycja Kollasa, położna bloku porodowego.

Z kolei w sali laktacyjnej i dietetycznej ustawiono specjalny fotel dla karmiących mam oraz przewijak.

– Tu pacjentki mogą karmić malucha piersią, mają zapewnioną intymność. Czuwa przy nich położna, jeśli występują jakieś kłopoty z karmieniem i we wszystkim pomaga. Tu również dietetyk będzie udzielał mamom cennych rad, jak się odżywiać, karmiąc małe dziecko – dodaje Katarzyna Pochylska.

W przypadku, kiedy noworodek znajdzie się na oddziale neonatologicznym, wsparcia mamom udziela Joanna Sobczak, pielęgniarka oddziału neonatologicznego.

– Staramy się, by mama nie traciła kontaktu z noworodkiem, który nawet jeśli leży na naszym oddziale, również może być karmiony piersią – mówi.

Odmienione zostały także same sale porodowe. Znajdują się w nich profesjonalne łóżka, które można dostosować do każdej pozycji rodzącej. Jest też nowoczesna aparatura, a same boksy są przytulne. Nowa jakość wprowadzona w pilskim szpitalu już przyniosła efekty. W 2019 roku, w rankingu fundacji „Rodzić po ludzku” zajął on 5 miejsce w Wielkopolsce na 35 placówek, to skok w górę z 19. miejsca. Na oddziale wzrosła również liczba porodów, w 2019 na świat przyszło tu 1005 dzieci, a tylko w styczniu 2020 roku 98. To rekord! 

opr. gaba, źródło: Powiat Pilski