Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski. Pierwsze umowy podpisane
Samorządy z północnej Wielkopolski jako pierwsze podpisały umowy z urzędem marszałkowskim na realizację zadań w ramach programu „Błękitno-zielone Inicjatywy dla Wielkopolski”.
Umowy w imieniu samorządu województwa podpisywał Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego. W siedzibie Muzeum Okręgowego w Pile podpisał umowy z sześcioma samorządami. Miasto Piła dostała 50 tys. złotych na ogród sensoryczny na placu zabaw przy ul. Rodakowskiego.
Taką samą kwotę dostała Trzcianka na Zieloną Salę Wykładową w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej oraz gmina Drawsko na utworzenie ekoedukacyjnego i sensorycznego placu zabaw w Parku Grzybowym w Piłce.
Powiat Chodzieski otrzymał ponad 46 tys. złotych na zagospodarowanie terenów zielenią wraz z miejscem odpoczynku, a gmina Margonin – 36 tys. złotych na zakup, nasadzenie i pielęgnację drzew miododajnych. Ostatnim beneficjentem była gmina Szydłowo, która otrzymała ponad 35 tys. złotych na zielony plac zabaw w Nowej Łubiance.
Osobno podpisano umowy w Chodzieży – ponad 39 tys. złotych na błękitno-zielony deptak oraz w Lipce na 50 tys. złotych na Zielony zaułek.
– Trzeba pamiętać, że wszystkie zaproponowane przez samorządy działania mają nie tylko wartość ekologiczną, czy społeczną, ale również czysto finansową, ponieważ zrealizowany projekt będzie można wpisać jako osiągnięcie ubiegając się choćby o środki z unijnego, zielonego ładu, za co gmina, czy powiat mogą otrzymać dodatkowe punkty – mówi Jacek Bogusławski.
Błękitno-zielone Inicjatywy dla Wielkopolski to w sumie blisko 2 mln złotych dla 47 miast, gmin i powiatów. Do programu mogły przystąpić samorządy z terenu województwa z wyjątkiem miast na prawach powiatu. Dofinansowaniem zostały objęte przedsięwzięcia zmierzające do zachowania i zwiększenia terenów zielonych, poprawy jakości wód, wykorzystania na większą skalę odnawialnych źródeł energii, eliminacji zanieczyszczenia środowiska.