Budowa hospicjum dobiega końca

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jeszcze w maju pilskie hospicjum przyjmie pierwszych chorych. Budowa długo wyczekiwanej placówki dobiega końca.

Budowa stacjonarnego hospicjum była możliwa dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, władz miasta Piły oraz wolontariuszy i pilan, którzy wspomagali budowę hospicjum przez wiele lat.

Aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe oraz rozpoczyna się proces odbiorów. Wykonawca wraz z końcem marca przekaże obiekt inwestorowi i jeśli pozostałe elementy przebiegną zgodnie z planem, pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w maju.

Od samego początku ikoną budowy hospicjum jest dr Paweł Wiszniewski, prezes Towarzystwa. W hospicjum funkcjonować mają również poradnie zdrowotne, m.in. poradnia rehabilitacyjna, psychologiczna (zarówno dla pacjentów, jak i ich bliskich), hostel dla rodzin pacjentów, wypożyczalnia sprzętu medycznego.

Piła liczy obecnie około 80 tysięcy mieszkańców. W związku ze zmianami demograficznymi przybywa stale ludzi w podeszłym wieku, a co za tym idzie, coraz więcej osób choruje na choroby nowotworowe, choroby układu naczyniowo-sercowego, udary mózgu i otępienia. Im i ich rodzinom potrzebna jest profesjonalna pomoc, którą znaleźć mają właśnie w hospicjum.