Były ordynator z Chodzieży trafi na ławę oskarżonych. Za łapówki

Były już ordynator Oddziału Opieki Paliatywnej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Chodzieży oskarżony o korupcję. Akt oskarżenia w tej sprawie skierował Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Proces będzie się toczył w chodzieskim sądzie.

Postępowanie w tej sprawie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Prokuratura zarzuciła byłemu ordynatorowi popełnienie 18 przestępstw, w tym przyjmowania korzyści majątkowych i poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Przesłuchany w charakterze oskarżonego przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Został zatrzymany w maju 2019 r. na gorącym uczynku. Funkcjonariusze CBA zatrzymali go tuż po tym jak przyjął łapówkę za miejsce na oddziale.

– W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie rodzin, którzy z różnych powodów nie mogli opiekować się osobami starszymi, lub wymagającymi stałej opieki, podejmowali starania o umieszczenie takich osób na oddziale opieki paliatywnej. W tym celu nawiązywali telefonicznie lub osobiście kontakt z ordynatorem. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy potwierdził, że lekarz w zamian za łapówki, od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przyjmował pacjentów na oddział pomimo braku podstaw do przyjęcia takiej osoby pacjenta na oddział – informuje prokuratura.

Lekarz przyjmował również łapówki gdy trzeba było przedłużyć pobyt na oddziale. Cennik byłego ordynatora zaczynał się od kilkuset złotych, kończył na kilkunastu tysiącach złotych.

Fot. Pixabay