Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży na Rydygiera już działa
W kraju, gdzie więcej osób ginie z własnej ręki niż w wypadkach samochodowych, psychiatria dziecięca jest fikcją. Jeżeli w ogóle nie jest białą plamą tak jak na północy Wielkopolski. Światełkiem w tunelu może być otwarte przy Rydygiera 23 w Pile Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Ambicje były większe. Powiat chciał uruchomić nie tylko centrum, gdzie dzieci i młodzież mogą liczyć na dzienną opiekę, ale całodobowy oddział psychiatryczny w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Byłby to jedyny taki oddział dla dzieci i młodzieży na północy Wielkopolski, a niewykluczone, że w całym województwie. Ważą się bowiem losy oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, gdzie trafiają m.in. dzieci w kryzysie psychicznym, po próbie samobójczej, prezentujące zachowania agresywne.
Tymczasem raport „Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Raport za lata 2012-2021” opracowany jedynie na podstawie oficjalnych danych Komendy Głównej Policji nie pozostawia złudzeń: z psychiką dzieci i młodzieży jest coraz gorzej. W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77 procent zachowań samobójczych oraz o 19 procent śmierci samobójczych.
Na to jednak, żeby w Pile razem z centrum powstał także szpitalny oddział nie było zielonego światła od samorządu wojewódzkiego. Projekt „Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży” jest bowiem finansowany ze środków WRPO i to do Poznania należał decydujący głos. Stanęło tylko na środowiskowym centrum z dziennym oddziałem. Tylko i aż, gdyż otwarte we wtorek centrum już objęło pomocą 160 osób.
Ośrodek de facto ma dwie siedziby: zaadoptowany na poradnię i dzienny oddział budynek przy Rydygiera 23 oraz centrum koordynacji na Wojska Polskiego 49 B. To Wojska Polskiego jest tym pierwszym adresem, gdzie trafiają potrzebujący pomocy i to stamtąd kierowani są na Rydygiera.
Nic w centrum nie przypomina typowej poradni. To zespół blisko 30 specjalistów – terapeutów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych, psychiatrów, psychologów. Założenie jest takie, by tą specjalistyczną pomocą byli objęci nie tylko dzieci i młodzież, ale także ich rodzice; nierzadko to właśnie w rodzinie i zaburzonych relacjach tkwi źródło psychicznych problemów.
– Najważniejsze, żeby zdążyć z pomocą w odpowiednim momencie – mówi Magdalena Nowojska, dyrektor Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Centrum oficjalnie otwarto we wtorek, ale już od marca wyjeżdżały w teren zespoły mobilne, które działają na zasadzie pogotowia psychiatrycznego. Działa również telefon zaufania – 800 806 010 czynny od poniedziałku do piątku od godziny 18.00 do 22.00.
Uzupełnieniem działalności centrum będzie profilaktyka – warsztaty i treningi dla dzieci i młodzieży. Na razie w szkołach średnich.
Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży powstało jako wspólny projekt Centermed Poznań, Powiat Pilski i Fundacja Ciszum. Jako pilotażowy projekt będzie prowadzony do połowy przyszłego roku. Rocznie ma objąć 550 osób. Całkowita wartość projektu to ponad 7 mln złotych, z czego dofinansowanie z WRPO pokryło niemal 90 procent.
Pomoc jest skierowana do dzieci i młodzieży z gmin powiatu pilskiego oraz do ich rodziców i opiekunów. Jeśli masz mniej niż 18 lat lub jesteś rodzicem osoby potrzebującej pomocy i chcesz skorzystać z naszego wsparcia, przyjdź do Centrum Koordynacji przy ul. Wojska Polskiego 49B w Pile, tel. 67 35 405 30 lub 511 730 113.
Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Oddział Dzienny znajduje się przy ulicy Rydygiera 23 w Pile.
Bezpłatny, anonimowy Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży: 800 806 010 czynny od poniedziałku do piątku od godziny 18.00 do 22.00.

