Chaos opałowy i co dalej? Lepsza energetyka jest możliwa
Oderwany od rzeczywistości rząd funduje Polakom chaos i zagrożenie bytu. Nie mają wiedzy jak wygląda rzeczywistość cenowa, jak wyglądają koszty i jak będzie wyglądała każda dziedzina życia w Polsce – mówiła posłanka KO Maria Małgorzata Janyska podczas wspólnej konferencji z samorządowcami, Piotrem Głowskim, prezydentem Piły i Jackiem Gurszem, burmistrzem Chodzieży.
Od siedmiu lat blokują energetykę wiatrową, dzięki której, gdyby się rozwijała, nie trzeba by było importować węgla. Nie panują nad bilansem energetycznym. Doprowadzili do wyczerpania magazynowych rezerw węgla. Próbują kupić sobie spokój dopłatami do węgla, które są poza kontrolą; można je wydać na dowolny cel. Zresztą węgla i tak nie ma w składach – to długa lista zarzutów, które posłanka KO Maria Małgorzata Janyska przedstawiła w Pile na konferencji prasowej.
– My wszyscy, jako politycy opozycji, ruszyliśmy do składów opałowych, bo ostrzegaliśmy, że i tak tego węgla nie ma, więc te pieniądze nie będą wykorzystane na te cele. Część składów opałowych zlikwidowała się, część tymczasowo zamknęła, a inne mają opału na dwa tygodnie i nie wiedzą co będzie dalej. Jak ten rząd jest oderwany od rzeczywistości niech świadczą wypowiedzi premiera na ostatnim posiedzeniu Sejmu, który mówił, że wierzy, że cena węgla spadnie. Opiera to nie na faktach tylko na wierze. Pellet według tego co mu przekazano kosztuje 1600 zł za tonę. W tym czasie w realu, a nie równoległym świecie premiera, był w granicach 2200 – 2800 zł za tonę. Czyli oprócz chaosu, który zafundowali Polakom, nie mają wiedzy jak wygląda rzeczywistość cenowa, jak wyglądają koszty, jak w związku z tym będzie wyglądała każda dziedzina życia w Polsce. Tymczasem mieszkańców czeka zima i drastyczny wzrost kosztów ogrzewania i życia – mówi posłanka Maria Małgorzata Janyska.
– W Chodzieży przez ostanie lata mocno rozwijaliśmy MEC i zachęcaliśmy mieszkańców, aby do naszej ciepłowni się podłączali. Jeszcze to niedawna ogrzewanie z tej ciepłowni było najtańszym, najbardziej ekologicznym ogrzewaniem. Nasza elektrociepłownia zużywa rocznie około 6.tysięcy ton za które w zeszłym roku zapłaciliśmy 2 miliony złotych. W tym roku być może czeka nas wydatek 10 milionów złotych na sezon. Dlatego apelujemy do premiera i jego otoczenia, aby w trybie natychmiastowym wprowadzić przepisy i znaleźć środki na przedpłaty na zakup węgla, żeby zabezpieczyć takie spółki jak w Chodzieży i żeby nie było przełożenia na mieszkańca bloku, domu jednorodzinnego, czy instytucje miejskie. Ciekawostką jest to, że do Chodzieży węgiel płynie z Kolumbii – mówi Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży i przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.
– Jest potrzebna pilna interwencja państwa. I nie tylko chodzi o mieszkańców, czy uda im się kupić węgiel, ale też o samorządy, bo należy pamiętać, że jesteśmy usługodawcą, tym którzy organizują życie w mieście – podkreślał prezydent Piotr Głowski. – Jeśli przestaną funkcjonować nieogrzewane szkoły, to pojawi się znów zdalne nauczanie, a to spowoduje znów chaos w rodzinach. Zmiany w cenach prądu i gazu uderzą też w firmy, które działają globalnie i muszą globalnie walczyć z konkurencją. Jest rozwiązanie. Z perspektywy kierowania państwem można przekierować środki, inaczej nimi dysponować i przestać myśleć o przyszłorocznych wyborach i transferach socjalnych, tylko ratować gospodarkę. Jak tego nie zrobią, to za rok spotkamy się w zupełnie innych okolicznościach politycznych, ale, niestety, też w gospodarczych.
Jak poradzić sobie z kryzysem? Koalicja Obywatelska proponuje 6-punktowy program „Lepsza energetyka jest możliwa”, a w nim: zniesienie barier rozwoju OZE (administracyjnych, regulacyjnych, fizycznych), wsparcie obywateli zagrożonych ubóstwem bez względu na technologię ogrzewania, rozwinięcie produkcji pom ciepła, magazynów energii oraz materiałów do termomodernizacji, wsparcie gospodarstw domowych inwestujących w głęboką termomodernizację, w tym powrotu do korzystnych warunków dla fotowoltaiki, przygotowania planów awaryjnych na wypadek deficytu energii.