CKZiU wyda ponad 1,5 miliona na szkolenie zawodowców

Ponad 1,5 miliona złotych – to wartość projektu, który w okresie od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2022 roku realizowany będzie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Hipolita Cegielskiego w Złotowie.

Imponuje nie tylko wspomniana kwota, ale również wysokość zawierającego się w niej dofinansowania – to ponad 1 346 000 złotych. Co ważne wkład własny szkoły, określony na poziomie niecałych 192 000 złotych, wyrażać się będzie w formie bezgotówkowej.

Całość spożytkowana zostanie na realizację projektu o tytule „Wzrost potencjału zatrudnialności absolwentów i akceleracja kształcenia zawodowego CKZiU, jako wsparcie dla rozwoju w północnym regionie Wielkopolski”.

Pomysłodawcą i autorem projektu jest dyrektor szkoły Andrzej Hencel.

Co dla uczniów oznacza ten sukces? Zdecydowanie lepszą jakość kształcenia i świetne warunki do praktycznej nauki zawodu. Z kolei nauczyciele zyskają możliwość rozwoju zawodowego oraz podniesienia kwalifikacji i kompetencji.

Środki z projektu przeznaczone zostaną na zakup specjalistycznych urządzeń dla CKZiU o łącznej wartości ponad 300 000 złotych. Będą to: tokarka CNC, centrum obróbcze CNC, tokarka uniwersalna, spawarka MIG/MAG i spawarka do spawania metodami TIG i MMA. Z kolei ponad 232 000 złotych spożytkowane zostaną na zakup dodatkowego wyposażenia, narzędzi i akcesoriów na potrzeby szkolenia (szkoła wzbogaci się m.in. o obrabiarki CNC, obrabiarki konwencjonalne oraz wyposażenie na potrzeby profesjonalnego blacharstwa samochodowego i spawalnictwa).

Dla uczniów
Kompetencje zawodowe trzystu uczniów CKZiU podniesione zostaną poprzez uczestnictwo w różnorodnych szkoleniach i kursach. W ofercie znajdą się szkolenia dla: operatora obrabiarek skrawających sterowanych numerycznie CNC (206 000 złotych) i operatora mechanicznej obróbki skrawaniem (103 000 złotych), a także z zakresu profesjonalnego blacharstwa samochodowego (103 000 złotych) oraz spawania metodą MAG (176 455 złotych).

Dla nauczycieli
Projekt przewiduje również istotne zaangażowanie grona pedagogicznego. Dziesięciu nauczycieli skorzysta z oferty studiów podyplomowych (na ten cel przeznaczonych zostaje 85 000 złotych). Drugim wsparciem, niezależnym od studiów podyplomowych, tym razem dedykowanym trzydziestu nauczycielom, będzie udział w tygodniowych stażach i praktykach zawodowych u pracodawcy, w przedsiębiorstwach województwa wielkopolskiego (ponad 78 000 złotych).

Ostatnią – możliwość dodatkowego zarobkowania. Wszystkie zajęcia organizowane w ramach kursów mają zostać przeprowadzone przez kadrę CKZiU. Łącznie będzie to 3270 godzin zajęć przeprowadzonych za dodatkowe wynagrodzenie.

Także CKZiU dysponować będzie kwotą ponad 256 000 zł na koszty pośrednie, które dyrektor Andrzej Hencel chciałby – w większości – przeznaczyć na tak zwane twarde zakupy np. dodatkowe obrabiarki czy inwestycje.

Pieniądze pozyskano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

//źródło: Powiat Złotowski//