Cleo i IRA zaśpiewają w Czarnkowie

Cleo i IRA gwiazdami tegorocznych Dni Ziemi Czarnkowskiej. Artur Gadowski z zespołem wystąpi 4 czerwca o godz. 21.00. Supportować będzie go czarnkowska formacja From. Z kolei Cleo pojawi się na scenie w niedzielę, 5 czerwca. Początek koncertu o godz. 21.00. Wstęp wolny.

Cleo, czyli Joanna Krystyna Klepko, zaczynała swoją karierę muzyczną w chórze gospel Soul Connection oraz w duecie Dwie Asie, który nagrał wstawki wokalne do kilku hip-hopowych numerów (m.in. dla Piha czy zespołu Endefis). W 2013 roku Cleo rozpoczęła współpracę z Donatanem. Już w listopadzie wydali wspólny singiel „My Słowianie”, z którym dostali się do finału Eurowizji. W lipcu 2014 roku, razem z Donatanem i zespołem Enej nagrała i wypromowała singiel „Brać”, do którego powstał również teledysk.

W listopadzie tego roku został wydany album studyjny Hiper/Chimera, który pokrył się potrójną platyną. Dwa lata po sukcesie „My Słowianie”, wokalistka podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska, z którą wydała krążek „Bastet”. Na sam koniec 2016 roku wrzuciła istną muzyczną bombę, wydając singiel „Zabiorę nas”. We wrześniu 2017 roku otrzymała nominację do nagród Europejskiej Nagrody Muzycznej 2016 dla najlepszego polskiego wykonawcy”.

W maju 2020 roku, artystka zapowiadała wydanie kolejnej płyty pod tytułem „vinyLOVA”, jednak premiera została przesunięta przez pandemię koronawirusa. Pod koniec 2021 Cleo wydała wraz z Marylą Rodowicz singiel „Dalej / Neony”, który będzie można usłyszeć na koncercie.

IRA to polski zespół rockowy, pochodzący z Radomia. Powstał w 1987 roku, a zadebiutował w roku 1988, na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwsza płyta zespołu – „IRA” – ukazała się w 1989 roku. Wydana w roku 1991 płyta „Mój dom”, a następnie „1993” i koncertowa „Live” odniosły niebywały sukces, zapewniając grupie awans do grona czołówki polskich zespołów rockowych. Pochodzące z tych albumów przeboje, takie jak: „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara”, czy „California” do dziś rozgrzewają publiczność podczas koncertów zespołu.

W 2021 roku po pięciu latach od płyty „My” pojawiła się długo wyczekiwana przez fanów płyta „Jutro”.  To już 12 krążek zespołu. Końcowe prace nad płytą trwały w dość trudnych warunkach, szalejąca pandemia nie ułatwiała pracy muzykom. Krążek zawiera 11 utworów, na którym nie zabrakło ani ballad, ani mocnego gitarowego grania. Muzykę do większości piosenek napisali : Sebastian Piekarek wraz z Piotrem Koncą i Marcinem Limkiem, zaś teksty stworzyli Artur Gadowski oraz Wojciech Byrski.

Fot. Mat. prasowe