Covid 19: Prezydent Piły apeluje o rozwagę!

Prezydent Piły zaapelował do mieszkańców miasta, by w obiektach użyteczności publicznej, sklepach i innych miejscach gromadzenia się ludzi, przestrzegali zasad ograniczających możliwość zakażania się koronawirusem. Wypowiedź Piotra Głowskiego to reakcja na stale zwiększającą się liczbę dziennych zachorowań w Polsce i ostatnie przypadki zakażeń w Pile.

Nie pozwólmy na powrót obostrzeń

– Sytuacja pandemiczna jest coraz gorsza – stwierdził prezydent Piotr Głowski. W jego opinii powodem stale rosnących liczb dziennych zachorowań, jest zauważalne na każdym kroku rozluźnienie wśród Polaków (w tym i wśród pilan) dyscypliny w przestrzeganiu zasad ograniczających możliwość zakażenia się koronawirusem. W opinii prezydenta Piły do takich postaw przyczyniają się: nieodpowiedzialne wypowiedzi polityków rządu oraz coraz liczniejsze publikacje spiskowych teorii w internecie.

– Są tacy, którzy wierzą, że ziemia jest płaska, że noszenie maseczek nic nie daje, że są one niebezpieczne i mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Bardzo jednak proszę, byśmy nie słuchali „płaskoziemców”. Nośmy maseczki, zachowujmy wymaganą odległość i przestrzegajmy dezynfekcji. Nie bójmy się również zwrócić uwagi sąsiadom, którzy nie przestrzegają tych zasad – apelował Piotr Głowski i uzasadniał: – Wysiłek, który ponieśliśmy w walce z koronawirusem jest zbyt cenny, żeby brakiem odpowiedzialności to utracić i wrócić do ograniczeń z początku pandemii.

Kontrole i kary dla łamiących prawo

Prezydent Piły zapowiedział jednocześnie wzmożenie patroli Policji i Straży Miejskiej, w miejscach w których tradycyjnie gromadzą się ludzie. Zadaniem funkcjonariuszy będzie kontrolowanie, czy w obiektach użyteczności publicznej (np. urzędy, sklepy, restauracje) przestrzegane są zasady zachowania odpowiedniej odległości, noszenia maseczki i dezynfekcji rąk.

– Odpowiedzialni za to są właściciele i zarządcy. W przypadku złamania prawa na łamiących to prawo nakładane będą mandaty, a w ekstremalnych przypadkach grzywna, bo sprawa zostanie zgłoszona do Sanepidu – zapowiedział P. Głowski.

Pomoc dla parafii i apel do wiernych

Odnosząc się do lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem, prezydent Piły zapowiedział, że miasto pomoże finansowo parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w przeprowadzeniu dezynfekcji kościoła.

– Mam również prośbę do wiernych tej parafii, którzy w tym czasie uczestniczyli w mszach świętych, o zastosowanie się do apelu Sanepidu i zgłoszenie się pod wskazane numery telefonu (693 450 56167 212 52 9867 351 98 8067 351 98 7467 351 98 75). Mówię o tym, bo bardzo dużo zależy od nas samych – stwierdził Piotr Głowski i po raz kolejny zaapelował o przestrzeganie zasad ograniczających możliwość zakażenia koronawirusem.

Sanepid informuje o zakażeniach w parafii pw. Świętej Rodziny

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile uprzejmie informuje, iż spośród 4 księży u których stwierdzono pozytywny wynik w kierunku SARS-CoV-2, 1 jest księdzem parafialnym odprawiającym mszę święte dla parafian parafii rzymskokatolickiej pw. Świętej Rodziny w Pile przy ul. św. Jana Bosko 1, natomiast pozostałych 3 księży jest zatrudnionych w Inspektoracie Towarzystwa Salezjańskiego w Pile przy ulicy św. Jana Bosko 1, który pełni nadzór w Inspektorii Pilskiej i nie sprawuje duszpasterskiej posługi w parafii.

źródło: UM Piła