Czesław Mozil, jako pszczoła Mariolka, wspiera zbiórkę pieniędzy dla pilskiej pasieki

Na platformie RatujmyZwierzaki.pl wystartowała zbiórka pieniędzy dla pszczół z pasieki edukacyjnej oraz ogrodu społecznego w Pile. Akcję Fundacji Pszczoła wspiera Czesław Mozil, który udzielił głosu pszczole Mariolce, w filmie promującym zbiórkę. Przypomnijmy, Fundacja Pszczoła tworzy pierwszą w Polsce pasiekę edukacyjną, połączoną z ogrodem społecznym.

Czym jest pasieka edukacyjna?

To miejsce w którym można poznać i pokochać pszczoły. Od dwóch lat zarażamy naszą pasją wszystkich chętnych w każdym wieku. Prowadzimy zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków, uczniów i seniorów – mówi prezes Fundacji Pszczoła, Bożena Wola.

Pasieka edukacyjna jest częścią wyjątkowego w skali kraju ogrodu społecznego. To swego rodzaju kolorowa, pachnąca, a przy tym wzorcowa stołówka dla zapylaczy. Rosną tu miododajne rośliny, które karmią owady od wiosny do jesieni.

W sąsiedztwie uli rośnie łąka kwietna i pas bylinowy oraz krzewy i drzewa. Marzy się nam ogród ziołowy, gdyż prawie wszystkie zioła są miododajne i będą służyły pszczołom i ludziom. Planujemy zbudować grządki permakulturowe, najbardziej naturalne grządki pod słońcem. Będą na nich rosły dynie, kalarepy, truskawki czy też pomidory – dodaje Bożena Wola. – W ogrodzie stoi też wyjątkowy domek do apiinhalacji. Wchodząc do niego zanurzymy się w zapachu i dźwięku ula. To idealna terapia dla duszy i ciała. To też świetna okazja by uświadomić sobie jak wiele zawdzięczamy pszczołom.

Chyba już każdy wie, że bez pszczół nie będzie nas. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, to zawdzięczamy im nie tylko jedzenie, ale również ubrania, leki a nawet poranną kawę i całą resztę.
Dlatego chcemy je chronić i odwdzięczyć się im. To nie tylko ogród ziołowy i nasadzenia kwiatów, ale także hotele dla dzikich zapylaczy. Planujemy też budowę wiaty edukacyjnej, w której będziemy prowadzić nasze pszczele lekcje i warsztaty. Będą tu powstawały nie tylko woskowijki i świece z pszczelego wosku, ale również filmy edukacyjne. Żeby nasi goście mogli bezpiecznie poznać z bliska zwyczaje zapylaczy, planujemy zakup strojów ochronnych – wylicza Bożena Wola.

Planowane miejsce – dzięki instalacji zbierającej wodę oraz fotowoltaice – będzie samowystarczalne w wodę oraz energię elektryczną

Filmy edukacyjne, które zostaną udostępnione w sieci, to nie jedyne materiały, które Fundacja Pszczoła chce puścić w świat z pilskiej pasieki.

Dzięki środkom ze zbiórki ruszy długo wyczekiwana transmisja live z pasieki. Każdy będzie mógł online obserwować życie pszczół.

Ogród społeczny od samego początku był tworzony z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. To właśnie dla nich powstały szerokie alejki. Również planowane grządki będą podwyższone tak, by mogły opiekować się nimi osoby poruszające się na wózkach.

Działania Fundacji można wesprzeć do 20 czerwca poprzez wpłaty na zbiórkę w serwisie www.RatujemyZwierzaki.pl/pszczola lub pod adresem www.BEEaHERO.pl oraz jej udostępnienie z oznaczeniem #BEEaHERO.

Szczegółowych informacji udziela:

Bożena Wola, prezes Fundacji Pszczoła

bozena.wola@fundacjapszczola.org

tel. 666 606 036