Dąb przyjaźni polsko-litewskiej posadzony. Pojechał z Wielenia do Lazdijai

Na pamiątkę 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk przekazała litewskiemu partnerowi Gminy Wieleń – Rejonowi Lazdijai sadzonki dębu jako symbol przyjaźni pomiędzy mieszkańcami Gminy Wieleń i Rejonu Lazdijai.

W imieniu Samorządu Gminy Wieleń pragniemy podkreślić znaczenie wspólnej historii narodów, łącząc się w duchu przyjaźni z Samorządem Gminy Lazdijai, reprezentującym wszystkich mieszkańców Rejonu Łoździejskiego Republiki Litewskiej. Przesyłamy na ręce Pani Mer Samorządu Gminy Lazdijai wraz z serdecznymi pozdrowieniami z Polski sadzonki dębu, które pragniemy, aby stanowiły pamiątkę obchodzonego w naszych krajach jubileuszu z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa, dająca dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. Pamiętajmy zawsze o ideach i wartościach konstytucyjnych. Rok 2021 ustanowiony został na Litwie Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.” – napisała Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk

W dniu 25 maja do Urzędu Gminy Wieleń dotarła dokumentacja fotograficzna, dotyczącą posadzenia drzewa przyjaźni polsko – litewskiej.

„Ten dąb symbolizuje naszą przyjaźń – świeżo posadzony, ale z każdym rokiem stanie się coraz silniejszy” – dziękując za otrzymany daru z Polski, napisała w liście pani Mer Rejonu Lazdjai Ausma Miškinienė.


Na ręce Pani Burmistrz Wielenia przedstawiciele Samorządu Lazdijai przesłali serdeczne pozdrowienia. Z okazji zbliżającej się „Fiesty Pogranicza” w Lazdijai, która z uwagi na pandemię jest odwołana, przygotowywane są filmy promocyjne w każdej z gmin partnerskich. Z inicjatywy Pani Mer Rejonu Lazdijai filmiki będą okazją do zwiedzania online terenów gospodarowanych przez samorządy partnerskie.