Debiut jak marzenie. Złote Pasmo dla pilskiego chóru

Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Piły ze „Złotym Pasmem” XVII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek Chełmno 2022”. Był to pierwszy konkursowy występ pilskiego chóru. I pierwszy tak ważny sukces.  

Była to wyjątkowa edycja konkursu. Z uwagi na trwającą pandemię organizatorzy postanowili zrezygnować z tradycyjnej formuły i zorganizować całe wydarzenie on-line. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się w sumie 30 zespołów i chórów z całej Polski oraz jeden polski chór działający na Białorusi. Konkurs odbył się w kategoriach: chóry akademickie, chóry dziecięce i młodzieżowe, chóry jednorodne, chóry mieszane, chóry parafialne, chóry seniorów oraz zespoły wokalne. W miniony weekend po przesłuchaniu nadesłanych nagrań konkursowych jury w składzie: przewodniczący – prof. Bernard Mendlik, prof. Marcin Tomczak, prof. Andrzej Ryłko, Michał Rajewski, wyłoniło zwycięzców i nadało “Pasma”. Do ścisłego finału dostało się dziewięć chórów parafialnych, z których Złote Pasmo otrzymały: Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga w Pile pod dyrekcją Natalii Karolak oraz Chór Sursum Corda z Kędzierzyna Koźla. Grand Prix zdobył Chór LimaNovum działający przy Limanowskim Domu Kultury.  

Chór ewangelicki im. Oskara Kolberga z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile powstał w marcu 2013 roku z inicjatywy ks. Tomasz Woli, proboszcza parafii. Jest najmłodszym chórem parafialnym w Diecezji Pomorsko – Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego. Zadebiutował podczas nabożeństwa konfirmacyjnego 24 maja 2013 roku w Kościele Ewangelicko- Augsburskim św. Jana w Pile. Na swój pierwszy gościnny występ pojechał w czerwcu 2013 r. do Gorzowa na uroczystość 50-lecie poświęcenia kościoła św. Trójcy. Rok później chór po raz pierwszy wystąpił na Diecezjalnym Zjeździe Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Sopocie. W tym samym roku zadebiutował III Ekumenicznym Przeglądzie Pieśni Wielkanocnej w Bydgoszczy. W 2016 roku pilski chór wziął udział w spotkaniu Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej w Budapeszcie. W grudniu 2019 r. Chór ewangelicki im. Oskara Kolberga nagrał i wydał swoją pierwszą płytę “Świątecznie” z kolędami i pastorałkami.  

– Nagrania płyty realizowane były w czasie pandemii i sesje nagraniowe wymagały ogromnej koordynacji działań logistycznych a mimo to, wszyscy chórzyści zdrowo i z wielką radością mogli wziąć udział w tym projekcie – wspomina ks. Tomasz Wola, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile.  

Tradycją jest już świąteczny koncert chóru podczas corocznego Przeglądu Kolęd i Pastorałek organizowanego w Kościele Ewangelicko- Augsburskim św. Jana w Pile.