Dialog z życiem i skórką świata. Kacper Spek w Galerii Debiutów

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zaprasza dziś, w piątek, 17 lutego, do Galerii Debiutów na wystawę fotografii Kacpra Speka – „Obserwator rzeczywistości”. Wernisaż o godz. 19.00. 

Kacper Spek urodził się 1999 r. w Pile. Hobbystycznie zajmuje się fotografią, grafiką, elektroniką i elektroakustyką. W latach 2015-2019 odbył trzyletnie studia w Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza.

Uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych. Ostatnie wystawy zbiorowe: „deBeuty 6” w Galerii Rozruch we wrześniu 2021 r. oraz „Piła nieoczywista… w fotografii” w grudniu w hotelu Gromada.

– Zajmuję się fotografią i grafiką od kilku ładnych lat. Nie umiem powiedzieć, dlaczego robię zdjęcia i zajmuję się jakimś wycinkiem sztuki. To dzieje się bardziej przeze mnie. Ale z korzyścią dla mnie i chyba też otoczenia. Aparat nauczył mnie uważnej obserwacji oraz dał możliwość refleksji nad sobą i światem – tak mówi sam o sobie. – Jest jak przyjaciel; pozwala odczuwać satysfakcję, gdy ujęcie jest udane. Cieszę się jak dziecko po wyborze najlepszego kadru. Nauczył mnie wrażliwości na zło i dobro, intuicji, która przekłada się również na inne dziedziny, w których działam. Pokazał mi, że można kłamać lub zniekształcać obraz. Uświadomił, że czas mija szybko, ale… fajnie – bez względu na to, co by się nie działo i co pomyślimy o przeszłości. Dostrzegamy to jednak dopiero po przejrzeniu galerii w telefonie lub komputerze – wtedy pojawia się sentyment, rodzi się zachwyt, uśmiech, a niekiedy zażenowanie.

I dodaje: – Aparat nauczył mnie także odpuszczania pewnych rzeczy i sytuacji, nie robienia nic na siłę. Przekonałem się też, jak łatwo można stracić coś cennego. Czasami wystarczy moment nieuwagi i cały zapis fotograficzny znika wraz z kartą pamięci. To lekcja o pogodzeniu się ze stratą i odpuszczaniu, którą można przełożyć na życie. Pokazał również zmieniającą się świadomość ludzi oraz otoczenie, w którym żyli.  Fotografia to fascynujący dialog z życiem i skórką świata.