Do urzędu przez cały tydzień i o każdej porze?

Kolejny pomysł trzcianeckiego Ratusza na zwiększenie dostępności mieszkańców do urzędu. Jeszcze w tym roku mieszkańcom ma zostać udostępnione miejsce, w którym będą mogli złożyć pisma do urzędu lub dokonać niezbędnych opłat przez siedem dni w tygodniu i o każdej porze dnia.

W trzcianeckim Ratuszu już od jakiegoś czasu trwa cyfrowa „rewolucja”. Do urzędu wprowadzone zostało elektroniczne zarządzanie dokumentacją. Dzięki wdrożeniu elektronicznego obiegu dokumentów zmniejszone ma zostać zużycie papieru, a przede wszystkim przyspieszone załatwianie spraw.

– Już teraz każde pismo, które składane jest w urzędzie, zostaje zeskanowane i trafia do tego systemu – wyjaśnia burmistrz Trzcianki Krzysztof W. Jaworski. – Dążymy do tego, by we wszystkich referatach urzędu funkcjonował ten sam system informatyczny, co zdecydowanie poprawi komunikację i obieg dokumentów – dodaje.

Burmistrz Jaworski zapowiada również wprowadzenie kolejnych udogodnień dla mieszkańców.

– Zamierzamy utworzyć Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta. Każdy z mieszkańców, po zalogowaniu się do niego, będzie mógł sprawdzić na przykład swoje należności względem gminy i łatwo je uregulować, bez wychodzenia z domu – mówi burmistrz Jaworski.

Kolejną techniczną nowinką, która ma pojawić się w Trzciance jeszcze w tym roku jest SkanBOK. To urządzenie, które wyglądem przypomina bankomat. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli dokonać niezbędnych opłat na rzecz gminy 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Urządzenie ma mieć jednak jeszcze jedną ważną funkcję. Za jego pośrednictwem będzie można również złożyć pisma do urzędu. To duże udogodnienie dla osób, które nie mają możliwości, by pojawić się w urzędzie w jego godzinach pracy. Pisma będzie można bowiem składać przez całą dobę, każdego dnia.

– Dla przykładu, jeśli termin złożenia jakiegoś pisma przypada na przykład na 12 lutego i nie mamy możliwości, by pojawić się tego dnia w urzędzie do godziny 15.30, to będziemy mogli je dostarczyć do urzędu po południu, lub wieczorem. Pismo będzie można zeskanować i w ten sposób mieć pewność, że złożone zostanie w terminie – wyjaśnia burmistrz Krzysztof W. Jaworski.