Droga do Wyszyn w przebudowie. Dołożyły lasy

Ponad 3 miliony złotych kosztuje przebudowa chodzieskiego odcinka drogi Gębice – Wyszyny. Powiat wyłożył znacznie mniej, gdyż 70 procent do inwestycji dołożyło nadleśnictwo Sarbia.

Dziurawa jak szwajcarski ser. To najdelikatniejsze określenie stanu technicznego drogi Gębice – Wyszyny w granicach powiatu chodzieskiego. Rok temu kierowcy dostali bowiem prezent na Mikołajki – niemal nowy 1,5-kilometrowy odcinek drogi na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Prezent w 70 procentach był sfinansowany przez Lasy Państwowe, które wyłożyły 1,3 mln złotych z 1,9 mln złotych. Teraz nadleśnictwo Sarbia dokłada się do chodzieskiego odcinka, który kosztuje 3,2 mln złotych.

Przetarg na przebudowę rozstrzygnięto na początku października, ale nie od razu udało się wyłonić wykonawcę. Odrzucono najtańszą ofertę, gdyż potencjalny wykonawca ze Żnina nie dopełnił wszystkich warunków. Ostatecznie wygrała firma Colas Polska z Palędzia, która wraca do dobrze sobie znany teren – przebudowywała odcinek na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Wykonawca wszedł już na plac budowy. Ma czas do końca roku. Do tego kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami: droga będzie zamknięta. Wyznaczono objazdy leśnymi drogami.

Pieniądze, które nadleśnictwo dołożyło do inwestycji, pochodzą z Funduszu Leśnego, który tworzony jest z dochodów wypracowanych przez Lasy Państwowe. Środki z Funduszu przekazywane są na różne działania, które są związane ze współpracą z samorządami. Jeżeli chodzi o drogi, to Lasy Państwowe dofinansowują budowy, przebudowy lub remontów dróg lokalnych, które mają związek z prowadzoną gospodarką leśną.

– Działania nadleśnictw polegają na współudziale w kosztach budowy, przebudowy lub remontów dróg, które z punktu widzenia prowadzenia gospodarki leśnej stanowią istotne szlaki komunikacyjne dla zabezpieczenia przeciwpożarowego przylegających do nich kompleksów leśnych bądź innych celów sprawnego zarządzania terenami leśnymi – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Działania te są prowadzone w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych.

Fot. Nadleśnictwo Sarbia