Dron szpiegował pilskich kierowców

Beztroska kierowców na przejazdach kolejowych jest zatrważająca. W ciągu dwóch godzin, na przejeździe ze znakiem „STOP”, policyjny dron wyłapał aż 32 ryzykantów.

W roku 2021 doszło do 201 zdarzeń na przejazdach kolejowych w całej Polsce. Dlatego policjanci postanowili skupić swoje działania przede wszystkim na kontrolowaniu przejazdów i ujawnianiu ignorowania przez kierowców znaku „STOP” się przed torowiskiem. – Praca policyjnego drona pokazała, że kierowcy bardzo często popełniają to wykroczenie. Przez nieco ponad dwie godziny funkcjonariusze ujawnili 32 kierowców, którzy przejechali przez przejazd kolejowy bez uprzedniego zatrzymania – informuje Wojciech Zeszot, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pile. – Prowadzona akcja była kolejnym etapem działań skupionych na poprawę bezpieczeństwa właśnie w tych miejscach.

O wcześniejszych akcjach można przeczytać TU.

Drugą część pracy bezzałogowego statku powietrznego dotyczyła obserwacji odcinków dróg, na których obowiązuje zakaz wyprzedzania. – Materiał, który zarejestrował policyjny dron pokazał, że kierowcy nie podejmują tego ryzyka tak często jak na przejazdach kolejowych, ale mimo to funkcjonariusze ujawnili cztery wykroczenia związane z wyprzedzaniem w miejscu niedozwolonym – dodał Wojciech Zeszot. – Działania, które odbyły się przy wykorzystaniu specjalistycznego drona oraz przy współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu były realizowane już po raz drugi na terenie Piły i – jak podkreślają policjanci – z pewnością nie ostatni.

st. sierż. Wojciech Zeszot