Ekologiczna „bomba” w gospodarstwie pod Piłą

Pilscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 5 osób podejrzanych o składowanie ponad 105 ton niebezpiecznych odpadów. Zatrzymano również mężczyznę, u którego na posesji znaleziono ponad 20 sztuk padłej trzody chlewnej. Zatrzymanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek, 28 września, policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Pile weszli na teren jednej z posesji w gminie Szydłowo. Na miejscu funkcjonariusze znaleźli sto zbiorników z różnego rodzaju substancjami. Łącznie składowano w nich ponad 105 ton odpadów.

Po pobraniu próbek biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska potwierdził, że zgromadzone odpady stwarzają zagrożenie dla ludzi oraz środowiska. Na miejscu pracowała również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz przedstawiciele lokalnej władzy.

Dodatkowo w innym budynku gospodarczym, funkcjonariusze ujawnili padłą trzodę chlewną. Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził, że niewłaściwe warunki, w jakich przebywały zwierzęta oraz brak należytej opieki, doprowadziły do ich zgonu. 29-latek został zatrzymany i usłyszał już zarzut znęcania się nad zwierzętami.

– Szereg wykonanych czynności i zebrany w trakcie działań materiał dowodowy pozwolił podjąć kolejne czynności w prowadzonej sprawie – informuje Jędrzej Panglisz z Komendy Powiatowej Policji w Pile. – Już następnego dnia pięć osób związanych z procederem składowania szkodliwych odpadów zostało zatrzymanych na terenie województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanych, a u jednego z zatrzymanych znaleźli narkotyki – dodaje rzecznik.

Trzy z zatrzymanych osób zostało objętych dozorem policyjnym. Wobec kolejnej dwójki mężczyzn śledczy będą wnioskowali o tymczasowe aresztowanie.

Za popełnione przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło: KPP Piła