Ekologicznie z Arkadym Fidlerem

O bezdrożach Afryki oraz o tym, jak na Czarnym Lądzie radzą sobie z odpadami, opowiadał Arkady Fidler, który był bohaterem eventu, zorganizowanego przez Galerię VIVO Piła i Związek Międzygminny PRGOK.

Wydarzenie nosiło tytuł „Ekologicznie przez życie”. Oprócz podróżnika, który najpierw Maluchem, a później samochodem elektrycznym przemierzył Afrykę oraz Marguerite Kubik, gościem była także blogerka, dietetyczka i propagatorka idei zero waste – Marguerite Kubik.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, który ma za zadanie zwrócić uwagę mieszkańców Starego Kontynentu na ogrom produkowanych śmieci. Niestety statystyki pokazują, że Polacy wytwarzają ich coraz więcej: w 2016 r. były to 303 kg na mieszkańca,
a w 2017 r. już 312 kg!

„Ekologicznie przez życie” było to także okazją, aby pomówić o szkodliwości nieumiarkowanego korzystania z plastiku, który jest coraz większym problemem dla świata. Jak się okazuje, nie każdy plastik jest bezpieczny dla zdrowia. Część z nich może zawierać BPA, czyli bisfenol-A silnie trującą substancję, która negatywnie wpływa na układ hormonalny i nerwowy, może także powodować depresję i chorobę Alzheimera.

Zaraz po spotkaniu z podróżnikiem odbył się panel dyskusyjny, podczas którego można było posłuchać na przykład o tym, jak na tanzańskim wysypisku śmieci dzieci wypalają ze starych kabli
i sprzętów metale szlachetne. Niestety jest to częsty widok w krajach gorzej rozwiniętych, do których trafia zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z krajów tzw. pierwszego świata…

Podczas ekologicznej soboty były też atrakcje dla dzieci oraz działał eko-bazar, na którym można było kupić zdrową żywność prosto od rolnika, materiałowe torby na zakupy uszyte ze starych banerów reklamowych, czy naturalne oleje tłoczone na zimno w pilskiej Oleotece; bio kosmetyki oraz książki dotyczące ekologii, idei zero waste.

Wydarzenie zostało w części sfinansowane z nagrody, którą Związek Międzygminny otrzymał kilka miesięcy temu w konkursie „Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2017“.

//Gaba//