EML 2018: Więcej niż granie

W tym roku po raz kolejny Zespół Szkół nr 1 „Mechanik” był organizatorem turnieju gier komputerowych. Długo wyczekiwany finał Esport Mechan Lan odbył się 25 maja. Przyjechały na niego drużyny z całej Polski: Warszawy, Krakowa, Katowic, a także z Ujścia i Piły.

Sport elektroniczny (e-sport) to coraz popularniejsza forma rywalizacji. Miłośnicy grania w sieci przekonują, że e-sport to więcej niż gry komputerowe. Wiedzą o tym doskonale uczniowie technikum informatycznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile, którzy od kilku lat przygotowują ogólnopolską imprezę. Także i w tym roku, pod dowództwem nauczycielek Renaty Nagiewicz i Małgorzaty Piechory, przygotowali finał Esport Mechan Lan.

Tegoroczną nowością były eliminacje on-line, które po raz pierwszy wyłoniły finalistów EML. Z 32 drużyn na ostateczne starcie w murach „Mechanika” przyjechało 8 najlepszych teamów. Wygrała drużyna KasztankiXD, drugie miejsce zajęła Deklasacja, trzecie Galaktyczne Jarzyny.

Wszystkie drużyny reprezentowały wysoki poziom – oceniają organizatorzy.

Po raz pierwszy partnerem strategicznym rozgrywek została firma MediaExpert, która ufundowała cenne nagrody. Na finał do Piły przyjechali przedstawicieli firmy, m.in. dyrektor generalny IT Bartłomiej Ślęczka.

Organizatorzy 4. edycji Esport Mechan Lan byli naprawdę skuteczni. Musieli zmierzyć się z dodatkowym wyzwaniem, jakim była organizacja eliminacji, zarówno od strony koncepcyjnej, technicznej, jak i organizacyjnej. Prace organizacyjne ruszyły już jesienią ubiegłego roku. Często do późnej nocy wymienialiśmy się koncepcjami, planami, pomysłami. W chmurze tworzyliśmy dokumenty z rzeczami do zrobienia… – podsumowuje Renata Nagiewicz.

Finałowa impreza była świetnie przygotowana, mieliśmy nawet studio komentatorskie. Rozgrywki były wyświetlane dla publiczności i transmitowane w internecie – dodaje Małgorzata Pieczora. – Jesteśmy pod wielkim wrażeniem umiejętności młodych ludzi, zarówno technicznych (budowa sieci komputerowej na sali gimnastycznej, uruchomienie i administrowanie serwerami gry, streaming), jak i organizacji biura, umiejętności komentatorskich, profesjonalnego robienia zdjęcia, czy kręcenia filmów promocyjnych – zgodnie oceniają obie panie…

Esport Mechan Lan z roku na rok dostarcza nam większych wrażeń i emocji. Najtrudniejszym elementem była dla nas faza on-line, gdzie 32 drużyny grały o wejście to fazy offline. Jednakże udało nam się znaleźć administratorów, którzy z poświęceniem pilnowali porządku podczas trwania meczów – opowiada Jakub Błażej, jeden z głównych organizatorów ze strony uczniów.

Jak co roku, honorowym patronatem imprezę objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Patronem prasowym był dwutygodnik Głos Pilski oraz serwis internetowy glosonline.pl