EML 2018: Więcej niż granie
W tym roku po raz kolejny Zespół Szkół nr 1 „Mechanik” był organizatorem turnieju gier komputerowych. Długo wyczekiwany finał Esport Mechan Lan odbył się 25 maja. Przyjechały na niego drużyny z całej Polski: Warszawy, Krakowa, Katowic, a także z Ujścia i Piły.
Sport elektroniczny (e-sport) to coraz popularniejsza forma rywalizacji. Miłośnicy grania w sieci przekonują, że e-sport to więcej niż gry komputerowe. Wiedzą o tym doskonale uczniowie technikum informatycznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile, którzy od kilku lat przygotowują ogólnopolską imprezę. Także i w tym roku, pod dowództwem nauczycielek Renaty Nagiewicz i Małgorzaty Piechory, przygotowali finał Esport Mechan Lan.
Tegoroczną nowością były eliminacje on-line, które po raz pierwszy wyłoniły finalistów EML. Z 32 drużyn na ostateczne starcie w murach „Mechanika” przyjechało 8 najlepszych teamów. Wygrała drużyna KasztankiXD, drugie miejsce zajęła Deklasacja, trzecie Galaktyczne Jarzyny.
– Wszystkie drużyny reprezentowały wysoki poziom – oceniają organizatorzy.
Po raz pierwszy partnerem strategicznym rozgrywek została firma MediaExpert, która ufundowała cenne nagrody. Na finał do Piły przyjechali przedstawicieli firmy, m.in. dyrektor generalny IT Bartłomiej Ślęczka.
– Organizatorzy 4. edycji Esport Mechan Lan byli naprawdę skuteczni. Musieli zmierzyć się z dodatkowym wyzwaniem, jakim była organizacja eliminacji, zarówno od strony koncepcyjnej, technicznej, jak i organizacyjnej. Prace organizacyjne ruszyły już jesienią ubiegłego roku. Często do późnej nocy wymienialiśmy się koncepcjami, planami, pomysłami. W chmurze tworzyliśmy dokumenty z rzeczami do zrobienia… – podsumowuje Renata Nagiewicz.
– Finałowa impreza była świetnie przygotowana, mieliśmy nawet studio komentatorskie. Rozgrywki były wyświetlane dla publiczności i transmitowane w internecie – dodaje Małgorzata Pieczora. – Jesteśmy pod wielkim wrażeniem umiejętności młodych ludzi, zarówno technicznych (budowa sieci komputerowej na sali gimnastycznej, uruchomienie i administrowanie serwerami gry, streaming), jak i organizacji biura, umiejętności komentatorskich, profesjonalnego robienia zdjęcia, czy kręcenia filmów promocyjnych – zgodnie oceniają obie panie…
– Esport Mechan Lan z roku na rok dostarcza nam większych wrażeń i emocji. Najtrudniejszym elementem była dla nas faza on-line, gdzie 32 drużyny grały o wejście to fazy offline. Jednakże udało nam się znaleźć administratorów, którzy z poświęceniem pilnowali porządku podczas trwania meczów – opowiada Jakub Błażej, jeden z głównych organizatorów ze strony uczniów.
Jak co roku, honorowym patronatem imprezę objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Patronem prasowym był dwutygodnik Głos Pilski oraz serwis internetowy glosonline.pl