ENEA postawiła w Jastrowiu farmę fotowoltaiczną

W Jastrowiu powstała pierwsza farma fotowoltaiczna Grupy Enea. Instalacja o mocy 3 MW złożona z ponad 7,4 tys. paneli już wytwarza energię elektryczną, która przekazywana jest do sąsiadującego z farmą Głównego Punktu Zasilania (GPZ) Jastrowie należącego do Enei Operator. Inwestycja powstała dzięki współpracy z gminą.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu ruszyła we wrześniu 2021 r. Już w marcu 2022 r. farma rozpoczęła próbną pracę z pełną mocą. Oficjalnie otwarto ją dopiero teraz. Koszt inwestycji wyniósł ok. 8,4 mln zł. Inwestorem była Enea Nowa Energia, a wykonawcą Enea Serwis. Farma powstała na terenie należącym do gminy Jastrowie.  

Łączna powierzchnia paneli Farmy Jastrowie to 14,4 tys. m2, a wszystkie moduły wykonane w technologii Si-Mono ważą 161 ton. Do połączenia całej instalacji wykorzystano 50 km kabli. Produkcja energii elektrycznej z instalacji pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię ok. tysiąca gospodarstw domowych.

– Inwestycja Grupy Enea w farmy fotowoltaiczne pokazuje i potwierdza, że będziemy przekształcać naszą energetykę w zeroemisyjną. Myślę, że kolejnymi krokami będą fabryki paneli fotowoltaicznych, tak abyśmy nie musieli ich sprowadzać. Chcemy być w tym zakresie samowystarczalni i uważam, że jest to w naszym zasięgu– powiedział obecny na otwarciu poseł Marek Suski przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

– Inwestycja w Jastrowiu jest pierwszym z projektów farmy fotowoltaicznej zrealizowanym w Grupie Enea . Instalacja powstała w ramach wewnątrzgrupowej współpracy. Liczę, że zdobyte przez spółki doświadczenie będzie procentowało przy kolejnych projektach – podkreślił Paweł Majewski, prezes zarządu Enei.

Farmą będzie zarządzać Enea Nowa Energia, która odpowiada w Grupy Enea za projekty oparte na odnawialnych źródłach energii (OZE), w tym elektrownie wodne, farmy wiatrowe i  fotowoltaiczne oraz biogazownie. Spółka planuje w tym roku sfinalizowanie kolejnych inwestycji fotowoltaicznych.

Enea Nowa Energia to dla nas poważny partner. Otwarcie farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu to pierwszy etap naszych wspólnych planów a ja wierzę, że wraz z nowymi inwestycjami w gminie pojawi się nowa dobra energia – mówi Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.

Enea Nowa Energia zapowiadają dalszy wzrost potencjału wytwórczego pochodzącego m.in. z farm fotowoltaicznych. Część z projektów powstaje w ramach programu „Fotowoltaika dla każdej gminy”. Celem jego są inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii, przeprowadzane we współpracy z samorządami.