Erecepta – czym jest i jak z niej korzystać?

Od 2020 roku lekarze są zobowiązani do wystawienia recept w formie elektronicznej. Wprowadzenie erecept znacząco ułatwiło zakup leków przez pacjentów: zarówno pod kątem czasu realizacji takich recept jak i poprzez wyeliminowanie problemów z nieczytelnymi receptami, niemożliwymi do zrealizowania.

Co na pewno warto wiedzieć o erecepcie, jak z niej korzystać i jakie ograniczenia się z nią wiążą? 

Ereceptę można uzyskać bez wychodzenia z domu

Erecepta stanowi specjalny, czterocyfrowy kod, który jest przypisany do numeru PESEL pacjenta. Można ja wydrukować na papierze i taką też otrzymamy podczas wizyty stacjonarnej u lekarza- nie jest to jednak konieczne.

Elektroniczną receptę można uzyskać konsultując się z lekarzem POZ lub też lekarzem specjalistą w ramach wizyty stacjonarnej w gabinecie, co jest oczywiste. Jest to jednak możliwe także w formie teleporady, a więc poprzez konsultację na odległość. Nie jest więc niczym dziwnym otrzymanie erecepty przez telefon czy przez Internet.

Co więcej, ereceptę można uzyskać podczas konsultacji z dowolnym lekarzem, niekoniecznie tym, u którego już się leczymy. Możemy umówić się na zdalną wizytę w ramach przychodni prywatnej i jeśli lekarz oceni, że dany lek jest nam potrzebny (np. w sytuacji, kiedy przyjmujemy go na stałe), najpewniej również taką ereceptę otrzymamy. Wydanie erecepty jest więc zawsze efektem konsultacji lekarskiej. Trudno będzie nam natomiast taką ereceptę uzyskać na odległość w przypadku chorób i dolegliwości, które wymagają fizycznego zbadania pacjenta w gabinecie. 

Jest to spore ułatwienie na przykład w sytuacji, kiedy na bieżąco przyjmujemy konkretne leki, a zapomnimy na czas umówić się do swojego lekarza POZ w celu ich przepisania. Taka możliwość sprawdza się także w przypadkach nagłych, a także w chorobach, które utrudniają lub uniemożliwiają fizyczne dotarcie do gabinetu lekarza.

Można więc powiedzieć, że wprowadzenie recept elektronicznych było dużym krokiem naprzeciw pacjentom, którzy mogą uzyskiwać erecepty w sposób wygodny i nieskomplikowany. Tym bardziej, że realizacja takiej recepty również jest bardzo prosta. 

W jaki sposób można taką ereceptę zrealizować?

Zaglądając do sieci natrafimy na szereg aptek internetowych, które bardzo dobrze funkcjonują i oferują dostawę już w dobę od złożenia zamówienia. Taki sposób zakupu leków jest bardzo wygodny i często bardzo korzystny dla naszego portfela. Niestety- nie uda się nam w taki sposób zamówić leków na receptę. Apteki internetowe głównie oferują leki, na które nie trzeba mieć recepty, a takich jest również bardzo wiele. W przypadku dostawy leków na receptę pojawia się bowiem problematyczna kwestia specjalnego transportu medycznego medykamentów. 

Dlatego też w przypadku erecepty, najprostszym możliwym scenariuszem jest udanie się do apteki wraz z kodem i numerem PESEL. Niestety, na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zakupu leków na receptę z dostawą np. za pośrednictwem firmy kurierskiej. Co prawda, możemy takie leki zakupić, ale jedyna możliwością ich fizycznego posiadania jest ich odbiór osobisty lub tez odbiór we wskazanym punkcie.

Wyjątek, jaki został przewidziany przez ustawę dotyczy osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Takie osoby mogą realizować erecepty przez apteki internetowe z dostawą pod wskazany adres. Jeśli jednak wybrana przez nas apteka internetowa oferuje odbiór leków w punkcie, do którego będziemy w stanie łatwo dotrzeć- z pewnością warto z takiej możliwości skorzystać.