Fałszywe sms-y od firmy kurierskiej. Kliknął i stracił 1,5 tysiąca złotych

Jeden z mieszkańców powiatu pilskiego stracił blisko 1,5 tys. złotych. Po otrzymaniu fałszywego smsa z linkiem od firmy kurierskiej, pokrzywdzony zalogował się na stronie podanej w wiadomości tekstowej i wykonał transakcję za rzekomą zaległość. Po ponownym zalogowaniu się do konta za pomocą strony internetowej swojego banku okazało się, że stracił część pieniędzy.

Oszuści wykorzystujący nazwę i markę DHL, próbują okraść klientów kupujących przez Internet, poprzez wysyłanie

fałszywych wiadomości sms, e-mail. Sprawcy wprowadzają w błąd osoby, które bojąc się, że ich przesyłka nie zostanie dostarczona dokonują dodatkowych wpłat lub udostępniają swoje loginy i hasła do konta internetowego po przekierowaniu na fałszywą stronę.

– Podobna sytuacja spotkała jednego z mieszkańców powiatu pilskiego. Pokrzywdzony otrzymał sms z linkiem do płatności za przesyłkę DHL do dopłaty 0.76 PLN. Po zalogowaniu się na stronę przy pomocy przesłanego linku potwierdził wykonanie transakcji. Następnie nastąpiło wylogowanie ze strony z napisem Error 404. Kiedy mężczyzna zorientował się, że mogła to być próba oszustwa, ponownie zalogował się na konto przez stronę banku. Okazało się, że oszust już wykonał transakcję na kwotę 1,5 tys. zł – informuje sierż. sztab. Jędrzej Panglisz z pilskiej komendy policji.