Festiwal teatralny czas zacząć

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku – Festiwal Teatralny Teatr Pasja Rodzinna. Już po raz 22. na deski Teatru Miejskiego w Pile zawitają głośne spektakle i znani aktorzy. Są jeszcze bilety, ale warto się pośpieszyć.  

Każdy festiwal to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Każdy spektakl niesie bowiem swoją opowieść i swój ładunek emocji, a tych z pewnością w tym roku w sali widowiskowej RCK nie zabraknie. Pierwszy festiwalowy spektakl tradycyjnie już w świąteczny wieczór, 11 listopada. 

Program festiwalu:  

ŁAWECZKA W SŁOŃCU 

11 listopada, godz. 19.00 

bilet: 80 zł, 70 zł balkon 

Występują: Grażyna BARSZCZEWSKA, Sylwester MACIEJEWSKI, Wojciech WYSOCKI 
Reżyseria: Dariusz TARASZKIEWICZ 

Polska prapremiera przeboju amerykańskiej sceny teatralnej. Autor sztuki współpracujący z Melem Brooksem zaprasza na spotkanie z trojgiem zabawnych postaci. 

Dwóch tetryków – co się czubią, ale lubią – regularnie przesiaduje na ławeczce w uroczym parku. I choć różni ich niemal wszystko, to łączy wieloletnia przyjaźń. Szorstkie relacje Harolda i Alfreda są źródłem przekomicznych scen i zabawnych puent. Jeden to rozmemłany księgowy, który na wszystko narzeka, drugi – podstarzały lowelas kochający życie. Obaj marzą, by jakiś promyk słońca odmienił ich los, więc kiedy pewnego dnia na ławeczkę przysiada się Adrienne, w facetów wstępuje nowy duch. Podobnie jak w innych pensjonariuszy domu seniora „Ogród w Dolinie” (bez ogrodu i bez doliny zresztą), bo Adrienne tryska energią i pomysłami, wprowadza ożywczy ferment i burzy skostniały system. Czy zostanie z nimi na dłużej? 

Ta serdeczna komedia z happy endem jest radosną opowieścią o życiu i sposobach jego smakowania. Jak się bawić to na „Ławeczce w słońcu”. Zapraszamy! 

Fot. Mat. prasowe

ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM

12 listopada, godz. 19.00 

Bilet: 100 zł, 90 zł balkon 

Występują: Agata DARNOWSKA, Marta KĘDZIORA, Anna LUDWICKA-MANIA, Jacek GRONDOWY, Robert MANIA, Tadeusz WNUK 
Reżyseria: Marcin SOSNOWSKI 

„Zagraj to jeszcze raz, Sam” to wczesna komedia Woody’ego Allena. Niektórzy z Państwa znają zapewne film o tym samym tytule, który powstał niedługo później po teatralnej premierze na Broadwayu. Jest to historia młodego, znerwicowanego krytyka filmowego, którego właśnie opuściła żona. Przyjaciele próbują pomóc mu w wydostaniu się z kryzysu, ale przeszkadza mu w tym jego niepohamowana wyobraźnia, skrupuły i poczucie winy. 

Jak to zwykle bywa u Allena, znajdziemy tam wątki autobiograficzne i jego nadzwyczajną znajomość kobiecej psychiki, którą zadziwia nas w swoich kolejnych dziełach. 

Błyskotliwe dialogi, cytaty z filmowej klasyki i miłość do tej dziedziny sztuki, stanowią o niezwykłym poczuciu humoru autora i zapewniają widzowi niezwykłą rozrywkę. 

Fot. Mat. prasowe

NAJSŁODSZY OWOC 

13 listopada 2021, godz. 19.00 

bilet: 100 zł, 90 zł balkon 

Występują: Edyta HERBUŚ, Anna MATYSIAK, Katarzyna ANKUDOWICZ, Alicja KWIATKOWSKA, Krzysztof WIESZCZEK, Paweł OKRASKA, Marek KALISZUK, Bartek FIRLET 
Reżyseria: Dariusz TARASZKIEWICZ

Najsłodszy owoc znajdziesz w ogrodzie u sąsiada. 

A gdyby się tak zamienić: rolami, partnerami, życiem. Ten owoc w ogrodzie sąsiada słodszy! Za ścianą mają lepiej, na pewno… Jesteście Państwo przekonani? Prapremiera austriackiej sztuki „Najsłodszy owoc” Stefana Vögla, pełna zaskakujących zakrętów akcji i przezabawnych perypetii, spróbuje poddać te pomysły analizie. Czworo przyjaciół z czasów podstawówki, „pożenionych” ze sobą, weźmie się do działania „ku uciesze” publiczności, niosąc jej rozsądne wnioski. 

W spektaklu, wyreżyserowanym przez Dariusza Taraszkiewicza, dwie godziny mądrej zabawy zagwarantują Państwu znani z wielu filmów i seriali aktorzy młodego pokolenia. Choreografię przygotowała zwyciężczyni 12. edycji „Tańca z gwiazdami” Janja Lesar. 

Fot. Mat. prasowe

WIECZÓR PANIEŃSKI PLUS 

14 listopada, godz. 19.00 

bilet: 100 zł, 90 zł balkon 

Występują: Katarzyna SKRZYNECKA, Anna IBERSZER, Wiktoria GĄSIEWSKA, Tomasz BEDNAREK, Marek KALISZUK 
Reżyseria: Maria SEWERYN 

Wieczór panieński zdarza się raz… na jakiś czas. Trzy przyjaciółki po przejściach z przytupem wkraczają na nowe drogi życia. Irena przyjmuje oświadczyny bogatego biznesmena, a choć daty ślubu jeszcze nie wyznaczono, trzeba wydarzenie uczcić. Jak? Oczywiście organizując wystrzałowy, szalony wieczór panieński. Pech w tym, że panienki nie są już panienkami, termin imprezy trudno wcisnąć w napięte grafiki pracujących uczestniczek. Zamówione atrakcje jedna po drugiej biorą w łeb, a występ przystojnego striptizera, który miał stanowić gwóźdź wieczoru, okazuje się… gwoździem do trumny szampańskiej zabawy. 

Panieński wieczór zmienia się w wielką awanturę, którą potęguje wezwany na pomoc były mąż przyszłej panny młodej. Okazuje się, że to, czego sobie życzymy, nie zawsze jest tym, czego potrzebujemy, a serce i rozum najczęściej stoją po różnych stronach barykady. 

Fot. Mat. prasowe

KOLACJA DLA GŁUPCA 

15 listopada, godz. 17.30, 20.15 

bilet: 100 zł, 90 zł balkon 

Występują: Cezary ŻAK, Bartłomiej TOPA, Małgorzata PIECZYŃSKA, Agnieszka WIĘDŁOCHA/Marta CHODOROWSKA, Witold DĘBICKI, Michał ZIELIŃSKI 
Reżyseria: Cezary ŻAK 

Tytułowa „kolacja dla głupca” ma być jedną z wielu, które we wtorkowe wieczory Pierre Brochant, bogaty wydawca i człowiek sukcesu, urządza ze swoimi wpływowymi przyjaciółmi. Na każdą zaprasza wyjątkowych nieudaczników, będących nieświadomymi niczego obiektami kpin i uczestnikami konkursu na największego frajera. Jak to często w komediach bywa, nieoczekiwany splot wydarzeń powoduje niespodziewany zwrot akcji, w wyniku którego nie dochodzi do zaplanowanej kolacji, a spotkanie głównych bohaterów Pierre’a Brochanta i Francois Pignona przeradza się w arcyzabawny spektakl. Spektakl w komiczny sposób ukazuje bohaterów, ich słabości i wady. 

Fot. Mat. prasowe

KRÓTKA ROZMOWA ZE ŚMIERCIĄ 

20 listopada, godz. 19.00 

bilet: 40 zł 

Występują: Aktorzy Teatru Fredry w Gnieźnie: Kamila BANASIAK, Zuzanna CZERNIEJEWSKA-STUBE / Pola DĘBKOWSKA (gościnnie), Martyna ROZWADOWSKA, Joanna ŻURAWSKA, Paweł DOBEK, Wojciech KALINOWSKI, Roland NOWAK, Wojciech SIEDLECKI 
Reżyseria: Marcin LIBER 

Jest jednym z niewielu doświadczeń wspólnych wszystkim ludziom: śmierć. Od wieków próbowano ją obłaskawić, oswoić, ale także oszukać czy przechytrzyć. Środkiem do tego może być rozmowa, także taka prowadzona przy pomocy dzieł sztuki. Marcin Liber w swoim spektaklu przywołuje dwa klasyczne utwory literatury staropolskiej, zadając pytanie, jaki może być współczesny sposób funkcjonowania ich obu, szczególnie w takim miejscu, jakim jest Gniezno – pierwsza stolica polskich królów, a także władców kościelnych, miasto, gdzie za słynnymi drzwiami spoczywa święty Wojciech. Jak dziś patrzymy na średniowieczny danse macabre? Czy budzi on grozę, a może jednak śmiech? Czy może być też reakcją na horror? Czy ironia, która zagości na scenie za sprawą muzyki zespołu Nagrobki, jest w stanie pomóc przezwyciężyć strach przed tym, co nieuniknione? Bez tego wszystkiego nie obędzie się ta teatralna rozmowa ze Śmiercią, przywracająca pamięć o dziełach literatury staropolskiej. 

Fot. Dawid Stube

TAŃCZĄC W RYTMIE WOJNY 

21 listopada 2021, godz. 19.00 

bilet: 20 zł 

Występują: Aktorzy Teatru Wirtualnego i Teatru Tak!: Julia CIESAK, Katarzyna LEMAŃSKA-PAWŁOWSKA, Aleksandra LENIEC, Bernadeta ŁUBNIEWICZ, Dagmara MŁYNAREK, Agnieszka NOŻYŃSKA, Hanna PALUSZKIEWICZ, Monika WITEK, Filip NYKIEL, Paweł RADEBERG, Mieszko TOBERA, Wiktor TROCKI, Mateusz ZIEMICHÓD 
Reżyseria: Ewelina WYRZYKOWSKA 

„Tańcząc w rytmie wojny” to historia wykluwania się pacyfistki i przyszłej modernistycznej tancerki, wpisana w czas pierwszej wojny światowej. Kanwą spektaklu jest dokument – unikatowy na skalę światową, wojenny pamiętnik nastolatki. Znajdziemy zarówno w nim, jak też w spektaklu pierwszą tragiczną miłość i biedę, bunt i rodzenie się przyszłych artystycznych dokonań, dworcowy punkt czerwonego krzyża i ptysie. Wzrastanie Piete Kuhr, jednej z najciekawszych kobiet swej epoki, urodzonej i wychowanej w Pile – wtedy jeszcze w królewskim mieście Prus. 

Fot. Mat. prasowe

MATKA 

23 listopada, godz. 19.00 

bilet: 40 zł 

Występują: Aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Antonina CHOROSZY, Marta HERMAN, Malina GOEHS, Edyta ŁUKASZEWSKA, Aleksander MACHALICA, Dawid PTAK, Jan ROMANOWSKI, Waldemar SZCZEPANIAK, Mariusz ZANIEWSKI 
Reżyseria: Radek STĘPIEŃ 

„Skomponowałem w wagonie, jadąc do Jaworskich pod Warszawę, potworny dramat Czystej Formy pt. MATKA. O ile mi się uda, będzie wprost cudowne” — pisał Witkacy w liście do żony z 28 listopada 1924 roku. Trzy tygodnie później sztuka była gotowa, choć na swoją prapremierę musiała poczekać jeszcze czterdzieści lat, do czasu, aż na deskach Teatru Starego wystawił ją Jerzy Jarocki. 

Parodia naturalistycznego teatru Strindberga, Ibsena i Przybyszewskiego? Autobiograficzny portret wszechstronnego artysty, uzależnionego od utrzymującej go matki? Filozoficzny traktat ukryty pod pozorami obyczajowego dramatu czy może narkotyczna wizja zakompleksionego megalomana? Czysta Forma — czy czysta blaga? 

„Matka” to opowieść o ludziach skazanych na bliskość. O bliskości, która potwornieje i przeistacza się w swoje przeciwieństwo. O więziach, które są więzami. 

Uniwersalna opowieść o rodzinie. Bo to rodzina jest tym, co na początku wprawia nas w ruch, i tym, co nas ostatecznie pożera. 

Fot. Monika Stolarska

GODZINA SPOKOJU 

29 listopada, godz. 19.00 

bilet: 40 zł 

Występują: Aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu: Agnieszka DULĘBA-KASZA, Izabela WIERZBICKA, Jakub ŁOPATKA, Wojciech MASACZ, Marcin TRZĘSOWSKI, Michał WIERZBICKI, Lech WIERZBOWSKI 
Reżyseria: Michał GRZYBOWSKI 

Paryżanin Michel jest pasjonatem jazzu. Pewnego pięknego sobotniego poranka udaje mu się wreszcie upolować wymarzonego „białego kruka” – oryginalne winylowe wydanie pierwszej płyty swojego idola. Jedyne, czego pragnie, to usiąść w skupieniu w salonie i posłuchać zdobyczy. Tymczasem cały świat zdaje się mieć inne plany. Żona koniecznie musi wyznać mu tajemnicę sprzed lat, syn pojawia się niezapowiedziany, namolny sąsiad puka do drzwi ze skargą… Nie wspominając już o awarii hydraulicznej spowodowanej przez polskiego hydraulika, który wcale nie mówi po polsku. Kłamca i manipulator Michel jest gotowy zrobić wszystko, by mieć w końcu święty spokój. Jednak nie będzie to takie proste, bo wymarzona godzina szczęścia powoli zamienia się w katastrofę… 

Fot. Mat. prasowe