Festiwal Teatralny – Teatr Pasja Rodzinna już po raz 23. Na scenie Żółkowska, Holz, Koterski, Roznerski i inni

Joanna Żółkowska jedna z najbardziej popularnych polskich aktorek będzie świętować w Pile 50-lecie swojej pracy artystycznej. Na deskach Teatru Miejskiego będzie można ją zobaczyć razem z córką, Pauliną Holz w spektaklu Roberta Glińskiego, prywatnie męża aktorki. To wszystko zapowiada Festiwal Teatralny – Teatr Pasja Rodzinna, który w tym roku odbędzie się już po raz 23. Bilety na to największe wydarzenie teatralne w Pile do nabycia w kasie Regionalnego Centrum Kultury.

PROGRAM 23. FESTIWALU TEATRALNEGO – TEATR PASJA RODZINNA

O co biega?

11 listopada, godz. 19.00; bilet: 110 zł, 100 zł balkon

„O co biega?” to jedna z najzabawniejszych światowych fars autorstwa Philipa Kinga. Pełna zaskakujących zwrotów akcji historia, z minuty na minutę, choć wydaje się to już niemożliwe, staje się jeszcze śmieszniejsza. Do samego końca nie wiadomo, kto jeszcze pojawi się nagle w drzwiach lub niespodziewanie wyskoczy z szafy!

Spokojne angielskie miasteczko. Dom pastora Lionela Toopa oraz jego pięknej i wyzwolonej żony, byłej aktorki, Penelopy Toop, budzącej zgorszenie wśród nobliwych mieszkańców. Niechęć do niej przejawia zwłaszcza jedna wścibska, stara panna Skillon, skrycie podkochująca się w przystojnym duchownym. Gdy podczas nieobecności pastora, jego żonę odwiedza niezapowiedziany gość – kolega sprzed lat, z czasów teatralnych, rozpoczyna się lawina nieoczekiwanych zdarzeń.

Występują: Magdalena Wróbel, Tadeusz Chudecki, Anna Modrzejewska, Dariusz Wieteska, Katarzyna Ptasińska, Michał Rolicki, Rafał Szałajko, Tomasz Gęsikowski, Wojciech Majchrzak

Reżyseria: Marcin Sławiński

Prezent urodzinowy

12 listopada, godz. 19.00; bilet: 100 zł, 90 zł balkon

Zwariowana komedia omyłek, przypadków i zbiegów okoliczności. Lepiej zastanów się dwa razy, nim przyjmiesz prezent urodzinowy od przyjaciela. Dlaczego? Wyobraź sobie taką sytuację – właśnie rozstałeś się z żoną i z okazji urodzin twój przyjaciel podarował ci upojną noc w hotelu z pewną kobietą o imieniu Mimi. Nie jesteś przekonany do tego pomysłu, trochę się stresujesz, ale zjawiasz się w wyznaczonym miejscu. I tak rozpoczyna się wieczór, którego nie zapomnisz do końca życia… W apartamencie – połączonym z innym pokojem – pojawiają się kolejno: urocza i nieśmiała Kate, psychiatra Dick, twoja była żona i ponętna Mimi. A na dodatek pojawia się szalony Włoch, kelner Tony, który bardzo chce pomóc w rozwiązaniu niezręcznej dla siebie sytuacji. Ale nie wiadomo – bardziej pomaga czy komplikuje?.

Występują: Aktorzy Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze: Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Jacek Grondowy, Piotr Konieczyński, Robert Mania

Reżyseria: Jerzy Bończak

Boeing, boeing

13 listopada, godz. 16.00, 19.30; bilet: 120 zł, 100 zł balkon

„Boeing, Boeing” to jedna z najczęściej wystawianych komedii na świecie. Ten lot nie powoduje turbulencji, a jedynie mnóstwo śmiechu. Sztuka autorstwa Marca Camolettiego zawiera wszystkie składniki dobrej farsy. Dodatkowo dobry humor gwarantuje wspaniały przekład tekstu, którego dokonał twórca dialogów w polskiej wersji filmu animowanego „Shrek” – Bartosz Wierzbięta. Bohaterem sztuki jest Maks. Znalazł on rozwiązanie pozwalające korzystać z wszystkich zalet poligamii unikając jednocześnie jej wad. Jego kochanki-narzeczone są stewardessami pochodzącymi z trzech różnych krajów i pracującymi w trzech różnych liniach lotniczych. Najważniejsze to oponowanie rozkładów lotów. Ustalony porządek burzy… postęp. Nowy Boeing jest większy, ma większą moc, jest szybszy. I wydarzy się nieuniknione- zmiana rozkładu lotów. Popsuje to cały harmonogram życia Maksa i doprowadzi go do białej gorączki. Świadkami karkołomnych wyczynów Maksa będą służąca Nadia i marzący o spokojnym małżeństwie, przyjaciel z dzieciństwa, Paweł.

Występują: Mikołaj Roznerski, Karolina Chapko, Adrianna Kalska, Anna Jarosik, Elżbieta Jarosik, Michał Meyer/ Bogusław Kudłek

Reżyseria: Marcel Wiercichowski

Pani Pylińska i sekret Chopina. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej

15 listopada 2022, godz. 19.00; bilet: 70 zł, 60 zł balkon

„Pani Pylińska i sekret Chopina” to adaptacja książki Érica-Emmanuela Schmitta. Pisarstwo Schmitta porusza zawsze głębokie problemy zajmujące ludzi na całym świecie. Jak pisze reżyser spektaklu Robert Gliński: To historia o tym, co w ostatnich czasach tak często zapomniane. O miłości do sztuki. O pasji, która może stworzyć arcydzieła. O świecie pulsujących energii, które kształtują artystę. O tym, że kultura to wartość najwyższa. Tak jak muzyka Chopina, która weszła do kanonu arcydzieł światowych.

Młody Eryk pokochał muzykę, gdy usłyszał Chopina. Chciał grać utwory swojego mistrza. Lecz jego interpretacjom ciągle czegoś brakowało. Wszystko zmieniło się, gdy rozpoczął lekcje u Profesor Pylińskiej. Madame wysłała go do parku, by słuchał odgłosów natury. By szukał prawdy w przyrodzie. Poleciła też Erykowi uprawiać miłość, zanim zasiądzie do fortepianu. Bo tylko prawdziwe uczucie może stworzyć z niego artystę. Lekcje u Pani Pylińskiej nauczyły bohatera autentycznych emocji, intymnego szeptu, szczerości uczuć i wrażliwości. Pasowały go na artystę.

Spektakl ma formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Wynika to ze zderzenia dwóch bardzo różnych postaci: młodego adepta pianistyki Eryka i pryncypialnej Pani Pylińskiej. Osią dramaturgiczną przedstawienia są utwory Chopina. Usłyszymy fragmenty poloneza, mazurków, sonat, etiud w różnych interpretacjach. Wszystko w ścisłej korespondencji z akcją dramatu.

Występują: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz, Kapcer Kuszewski, Lena Ledoff

Reżyseria: Robert Gliński

The Strings

18 listopada, godz. 17.00, 20.00; bilet: 120 zł, 100 zł balkon

The Strings – przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki. Musisz to zobaczyć! Niebanalne żarty, moc przyjaźni, grupa pięciu mężczyzn, którzy spotkali się będąc na życiowym zakręcie. W tle muzyka, która osładza ich perypetie. To krótki opis spektaklu autorstwa i reżyserii Macieja Kowalewskiego „The Strings – pełna humoru i zwrotów akcji sztuka, która po prostu przywraca wiarę w marzenia oraz siłę przyjaźni. Kim są nasi bohaterowie? To Ernest, Kotlet i Manuel. Ernest rozpacza, ponieważ żona wyrzuciła go z mieszkania i z życia. Kotlet za dużo pije, a na dodatek został zwolniony z zespołu chippendales, który sam założył. Manuel właśnie wyleciał z hukiem z legendarnego zespołu Figi, który dziś koncertuje w muszli. Załamani panowie na zakręcie życiowym postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i zakładają zespół The Strings. Kto do nich dołączy? Jak potoczą się ich losy? O tym przekonacie się będąc na widowni. Od pierwszych minut spektaklu, będą płynąć łzy ze śmiechu, by następnie przeszły w łzy wzruszenia. Nasi bohaterowie przez całą sztukę na oczach widza, będą zmieniać swoje podejście do życia, priorytety, a przyjaźń stanie się dla nich czymś najważniejszym. Gwarantujemy świetną, dwugodzinną zabawę! Uwaga! Spektakl i utwory w nim zawarte uzależniają!

Występują: Wojciech Brzeziński, Michał Koterski, Bartosz Żukowski, Krzysztof Wieszczek, Piotr Borowski

Reżyseria: Maciej Kowalewski

Kim jest pani Schmitt?

21 listopada, godz. 19.00; bilet: 50 zł, 45 zł balkon

W czarnej komedii Sébastiena Thiéry’ego absurd rośnie w szalonym tempie, zaś jego bohaterowie są w pełni świadomi otaczającej ich niedorzeczności. Im zacieklejszą i bardziej pomysłową walkę z ów nonsensem podejmują, tym większy budzą w nas śmiech. Dla samych bohaterów jednak sytuacja szybko przestaje być tylko zabawnym nieporozumieniem, przeradzając się w gorączkowe poszukiwanie zdrowego rozsądku i własnego „ja”, w finale prowadząc do zupełnie nieoczekiwanej puenty.

Sztuka Kim jest pan Schmitt? była nominowana m.in. do nagrody Moliera, jednej z najważniejszych nagród teatralnych we Francji.

Występują: Aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu: Izabela Wierzbicka, Zbigniew Antoniewicz, Marcin Trzęsowski, Michał Wierzbicki, Przemysław Kubiak, Benjamin Diamouténé.

Reżyseria: Cezary Iber

SIOSTRY

25 listopada, godz. 19.00; bilet: 50 zł, 45 zł balkon

Na podstawie „Trzech sióstr ” Antona Czechowa w przekładzie Natalii Gałczyńskiej

Twórczość Czechowa od ponad stu lat kusi inscenizatorów przede wszystkim przenikliwą i ponadczasową analizą tragikomizmu wpisanego w ludzki los. Ale twórcy temu zawdzięczamy coś jeszcze: pisząc na przełomie XIX i XX wieku, przeczuwał przecież i zapowiadał wielkie przemiany społeczne, kres dotychczasowej, wypalonej już formacji – i zalążek nowej, bardziej demokratycznej rzeczywistości….

Występują: Aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Malina Goehs, Marta Herman, Anna Langner, Edyta Łukaszewska, Oliwia Nazimek, Janusz Adrzejewski, Zbigniew Grochal, Hubert Miłkowski (gościnnie), Łukasz Schmidt.

Reżyseria: Hanna Kujawiak

Fot. Mat. prasowe