Gaudeamus Igitur w murach PUSS

Po pandemicznym roku studenci wrócili w mury Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile. Dla ponad 500 z nich po raz pierwszy wybrzmiało „Gaudeamus Igitur”.

Pedagogika, logistyka transportu oraz lektor i tłumacz języka angielskiego – to tegoroczne nowości w uczelni na Podchorążych. Sporo zmieniło się także, i zmieni, w jej murach – modernizacja całego parkingu i stworzenie stref studenckich;, modernizacje auli wykładowych i pracowni entomologii sądowej, kryminalistyki oraz remont akademika. Rektor PUSS prof. Donat Mierzejewski otwierając nowy rok akademicki mówił też sporo o planach – m.in. budowie farmy fotowoltaicznej oraz modernizacji Biblioteki Głównej.

Obecni na inauguracji Wojciech Murdzek, sekretarza stanu i pełnomocnik rządu ds. reformy funkcjonowania instytutów badawczych oraz Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych mieli więc czego gratulować. Dołączyli do nich także parlamentarzyści, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, a także przedstawicieli środowiska biznesu, którzy od lat ściśle współpracują i wspierają Uczelnię.

Wyjątkowe wyróżnienie – tytuł honorowy i medal Legatus Almae Matris Ambasadora Uczelni, jako piąty w historii uczelni odebrał mec. Krzysztof Wyrwa.

Mecenas Krzysztof Wyrwa z ogromnym zaangażowaniem wspiera działania akademickie i doskonale rozumie wartość współpracy szkolnictwa wyższego z biznesem. Od 2018 roku, jest ambasadorem i mecenasem studenckich, sportowych mistrzów, fundując stypendium dla naszych utytułowanych judoków. Sam osiągając sukcesy w tej dyscyplinie, doskonale rozumie ideę wspierania i znaczenia sportu akademickiego. Działa także aktywnie w zakresie rozwoju Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile. Kiedy wprowadzono nową ustawę Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, powołującą rady uczelni mec. Krzysztof Wyrwa został przewodniczącym Rady naszej uczelni Jego głos, jest zawsze cenną wskazówką i opinią. Nie tylko w zakresie prawnym, wynikającym z działalności zawodowej Laureata, ale także w wymiarze społecznym jako głos osoby wywodzącej się spoza środowiska akademickiego – można było usłyszeć w laudacji

Z kolei do rąk prof. dr hab. Krystyny Czyżewskiej, wykładowcy na kierunkach medycznych, trafił Złoty Medal za Długoletnią Służbę przyznawany przez Prezydenta RP. Nagrodzono także studentów. Najlepszych z najlepszych. I tak stypendium Diament ufundowane przez firmę Signify dla najlepszego studenta trafiło trafiło do Patrycji Koźlinki z fizjoterapii.

Grażyna Sobieraj z firmy Grapil ufundowała w tym roku trzy stypendia sportowe, które odebrały: Paula Kułaga – mistrzyni w judo, Katarzyna Wiszniewska – mistrzyni w judo oraz Agata Trzaskalska – znakomita lekkoatletka. Kolejne trzy stypendia sportowe ufundował mec. Krzysztof Wyrwa z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych „Wyrwa i Wspólnicy”. Swoim programem stypendialnym objął Adama Stodolskiego – mistrza w judo, Martynę Brzyńską – judoczkę oraz Mateusza Tchorka – trójboistę.

Inauguracyjny wykład o modus operandi meksykańskich karteli narkotykowych wygłosił prof. Piotr Chomczyński.

Na sam koniec wybrzmiało „Gaudeamus Igitur” w wykonaniu chóru akademickiego pod batutą Karola Urbanka.

Fot. PUSS/Karol Jaskółka