Golden Life, Kombi i Piknik Szybowcowy

W imieniu organizatorów zapraszamy na wydarzenia, które odbędą się w najbliższy weekend – 21 i 22 sierpnia (sobota i niedziela). Przed nami 85. rocznica utworzenia Szkoły Szybowcowej w Rzadkowie – unikalny, wielowymiarowy projekt oraz koncerty zespołów: Golden Life i Kombi na Stadionie Powiatowym. Wstęp wolny.

SZYBOWCE
21 sierpnia (sobota) RZADKOWO

  • 13.00 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz ścieżki edukacyjno – historycznej
  • Dom Pomocy Społecznej w Rzadkowie, ul. Szybowników 50
  • 15.30 Konferencja „Ocalić od zapomnienia”
  • Sala Wiejska w Rzadkowie, ul. Powstańców Wielkopolskich 26

Program konferencji:
1. Historia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w latach 1923-1939 , instr. pil. Jerzy Siatkowski, instr. pil. Barbara Grześkowiak-Bocian

2. Moja lotnicza droga rozpoczęła się w Rzadkowie, instr. pil. Ryszard Witkowski

3. Konstrukcje lotnicze i konstruktorzy szybowców okresu przedwojennego. Szybowiec „Wrona” i jego konstruktor inż. Antoni Kocjan, instr. pil. Jerzy Gruchalski, instr. pil. Jerzy Siatkowski

4. Szkoła Szybowcowa Ślizgowa w Rzadkowie, jako pionier powstania Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie,
instr. pil. Stanisław Błasiak, instr. pil. Mieczysław Przybylski

5. Rozmowy lotniczych przyjaciół z Rzadkowa, prowadzący instr. pil. Jerzy Zofka


22 sierpnia (niedziela), Piknik Szybowcowy, PIŁA

PROGRAM OD 11.00

  • Prezentacja szybowców współczesnych i zabytkowych – będzie m.in. szybowiec Wrona, na którym latano w Rzadkowie
  • Prezentacja sprzętu paralotniarskiego
  • Festiwal Latawców

11.30 – 14.00 Rodzinne warsztaty robienia latawców i modeli latających zakończone wspólnym puszczaniem latawców

  • Pokazy dynamiczne:

14.30 Pilski Klub Modelarzy Lotniczych
15.00 Pilscy paralotniarze

  • Koncert pt. Odlotowe Covery

16.00 Zespół The Aliens

17.30 Beata Spychalska z zespołem

  • Dyskoteka pod chmurką

Ponadto: Spotkania z ludźmi związanymi z szybownictwem i lotami, Wystawa pt. Ocalić od zapomnienia – historia Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie, Wystawa pt. Historia lotnictwa wojskowego w Pile, Wystawa pt. Powiat Pilski z góry – zdjęcia Roberta Judyckiego

Dla dzieci: bezpłatne zamki dmuchane, bańki mydlane, warsztaty

KRÓTKA HISTORIA

Historia Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie, to jedna z piękniejszych kart historii Powiatu Pilskiego. Godnym jej uwiecznieniem jest usytuowanie na jej dawnym terenie pamiątkowych tablic, ilustrujących historię tego miejsca, instruktorów i pilotów lotniczych, którzy osiągali znakomite sukcesy w polskim lotnictwie.

Pamiętając o historii tego miejsca, wyszkoleniu wielu polskich pilotów, należy „Ocalić od zapomnienia” to miejsce – miejsce narodzin i rozwoju polskiego szybownictwa, sławiącego Polaków na arenie międzynarodowej w dziedzinie sportu lotniczego.

W 2021 roku, w 85. rocznicę powstania Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie oddajemy hołd jej założycielom, kadrze i wyszkolonym tutaj pilotom.

W tym miejscu, w sierpniu 1936 roku pod kierownictwem Jana Czarneckiego, zorganizowano pierwszy kurs dla pilotów szybowcowych. Ukończyło go 27 osób, w tym 7 kobiet. Pierwszy hangar konstrukcji drewnianej powstał w 1937 roku, a budynek szkolny (obecnie siedziba Domu Pomocy Społecznej) wybudowany został w 1938 roku.

Liga Obrony Powietrznej Państwa – LOPP udzieliła patronatu Kolejowemu Komitetowi LOPP w Poznaniu w ramach wspierania działalności lotniczej – budowy lotnisk i szkół lotniczych, dzięki czemu możliwe było utworzenie i rozwój Szkoły Szybowcowej Ślizgowej L.L. nr 10 w Rzadkowie. Łącznie wykonano tu 1200 startów z użyciem lin gumowych. Adepci Szkoły otrzymywali uprawnienia pilota szybowcowego kategorii „B”. Loty odbywały się na szybowcach typu „Wrona”, konstrukcji inż. Antoniego Kocjana.

Okres wojny przerwał szkolenie polskich pilotów w Rzadkowie, a Szkoła została przejęta przez III Rzeszę, Narodowo-Socjalistyczny Korpus Lotniczy (NSFK).

Po zakończeniu II wojny światowej, studenci z Wydziału Lotniczego „Wawelberga” w Warszawie, wiosną 1945 roku, reaktywowali działalność Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie, która działała tu do wiosny 1952 roku.

Wprowadzenia zmian w systemie szkolenia szybowcowego w Polsce, polegających na odejściu od szkolenia z użyciem lin gumowych w terenach górskich i zastosowanie wyciągarek dających możliwości szkoleniowe na terenach płaskich, spowodowało przeniesienie szkoły z Rzadkowa do Strzyżewic koło Leszna, co dało początek Centralnej Szkole Szybowcowej Aeroklubu Polskiego.