Goraj. Już w sobotę rusza jedyny taki festiwal w Polsce
XXVIII Wielkopolski Festiwal Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej w 2022 roku, po dwóch latach ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, wraca w swojej pełnej festiwalowej wersji. Nie zabraknie żadnego prestiżowego konkursu.
W ostatnich dwóch latach częściowo odbywał się zdalnie, jak na przykład przesłuchania konkursu sygnalistów myśliwskich. Niektóre konkursy odbywały się stacjonarnie bez udziału publiczności, a inne wydarzenia zostały odwołane. Tym razem, w sobotę 21 maja 2022 roku Goraj-Zamek koło Czarnkowa będzie ponownie miejscem spotkania ludzi kultury łowieckiej. Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Zespołu Szkół Leśnych i Centrum Promocji Lasów Państwowych oraz w ich najbliższym otoczeniu.
XIX Ogólnopolski Konkurs Wabienia Jeleni rozegrany zostanie wyłącznie w kategorii indywidualnej. Konkurs polega na naśladowaniu trzech wybranych głosów jeleni byków podczas okresu godowego, czyli rykowiska. Konkurs ma rangę mistrzostw Polski i stanowi eliminacje do mistrzostw Europy. Odpowiedzialnym za merytoryczną organizację konkursu jest Klub Wabiarzy Jeleni PZŁ.
XXVIII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich rozegrany zostanie w kategorii indywidualnej w klasach D, C, B, A i kategorii zespołowej w klasach D, C, B, A, G. Konkurs polega na zagraniu na rogu myśliwskim trzech wylosowanych sygnałów myśliwskich. Konkurs ma charakter otwartych mistrzostw regionalnych dla sygnalistów myśliwskich i zespołów z województwa wielkopolskiego. Prowadzona będzie odrębna klasyfikacja dla myśliwych oraz leśników. Konkurs jest eliminacjami do konkursu ogólnopolskiego „O Róg Wojskiego”. Po raz dwudziesty ponadto odbędą się przesłuchania muzyczne w kategorii zespołów rodzinnych (minimum trzy osobowych).
XIX Pilski Pokaz Psów Ras Myśliwskich polega na prezentacji i omówieniu licznych ras użytkowych psów myśliwskich wykorzystywanych do polowań ze szczególnym uwzględnieniem polskich ras myśliwskich, tj. ogara polskiego i gończego polskiego. Odpowiedzialnym za merytoryczną organizację pokazu jest Komisja Kynologiczna Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile we współpracy ze Związkiem Kynologicznym w Polsce i sekcją kynologiczną Zespołu Szkół Leśnych w Goraju.
XI Pilski Konkurs Oceny Poroży Jeleni rozegrany zostanie wyłącznie w kategorii indywidualnej. Konkurs polega na ocenie formy poroża jelenia i jego masy podczas krótkiej (kilkunastosekundowej) obserwacji w ruchu z odległości ok. 70 metrów przez lornetkę. Odpowiedzialnym za merytoryczną organizację konkursu jest Przelewickie Bractwo św. Huberta. Udział w tym konkursie może wziąć każdy zainteresowany.
VI Pilski Turniej Łuczniczy rozegrany zostanie wyłącznie w kategorii indywidualnej. Turniej polega na celnym strzelaniu z łuków (klasycznych, tradycyjnych i bloczkowych) do tarczy punktowej oraz do figur zwierząt (3D) z określonej odległości. Odpowiedzialnym za merytoryczną organizację konkursu jest Stowarzyszenie Noteccy Łucznicy. Udział w tym konkursie może wziąć każdy zainteresowany.
XVII Konkurs plastyczny pt. „Łowiectwo w oczach dziecka” przeprowadzony zostanie wyłącznie w kategorii indywidualnej w dwóch etapach – szkolnym i okręgowym. Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice na temat przyrodniczy lub łowiecki. Odpowiedzialnym za merytoryczną organizację konkursu jest Komisja Kultury Łowieckiej i Edukacji Przyrodniczo-Łowieckiej Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile we współpracy Zespołem Szkół Leśnych w Goraju i Oddziałem Pilskim Związku Polskich Twórców Sztuki.
XI Ogólnopolski Plener Malarski pt. „Malowanie ze św. Hubertem” zgromadzi artystów plastyków z całej Polski. Tematem prac będzie miejscowa przyroda, krajobraz i architektura. Odpowiedzialnym za merytoryczną organizację pleneru jest Oddział Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków i Oddział Pilski Związku Polskich Twórców Sztuki we współpracy z Zespołem Szkół Leśnych w Goraju
i Zarządem Okręgowym PZŁ w Pile. Udział w plenerze jest ograniczony do osób zaproszonych przez organizatorów.
III Konkurs Fotograficzny „Pies myśliwski w obiektywie” przeprowadzony zostanie wyłącznie w kategorii indywidualnej. Konkurs polega na wykonaniu fotografii o minimalnej rozdzielczości 2880×2160 pikseli w formacie JPG na temat zgodny z regulaminem konkursu. Odpowiedzialnym za merytoryczną organizację konkursu jest Komisja Kynologiczna Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile.

Podczas festiwalu odbędzie się ceremonia rozpoczęcia (8:30-9:00) i ceremonia zakończenia (17:00-18:00) w trakcie której zostaną ogłoszone wyniki konkursów i odbędzie się koncert laureatów konkursów muzycznych. Ponadto ważnym wydarzeniem będzie wykład na temat „Sytuacja żubra w Polsce” wygłoszony przez prof. dr hab. Wandę Olech-Piasecką – Kierownik Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i przewodniczącym Rady Merytorycznej Księgi Rodowodowej Żubrów (9:15-10:00). Następnie w programie festiwalu znajduję się wernisaż wystawy XI Pleneru Malarskiego pt. „Malowanie ze św. Hubertem” (10:00-10:30) oraz podsumowanie XVII Pilskiego konkursu plastycznego „Łowiectwo w oczach dziecka” i podsumowanie III Pilskiego konkursu fotograficznego „Pies myśliwski w obiektywie” (14:30-15:00). Szczególną atrakcją festiwalu jest zawsze Pilski pokaz psów ras myśliwskich (15:00-16:00).
W tym roku koncert muzyki myśliwskiej wykonają Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Palatium” Nadleśnictwa Grodzisk oraz zespół rozrywkowy Sounds Good z Opalenicy, którzy zagrają wspólnie własne aranżacje wielu utworów muzyki myśliwskiej, w tym znanych piosenek o tematyce lasem inspirowanej (16:00-17:00). Ponadto w trakcie festiwalu usłyszymy kilka piosenek myśliwskich w wykonaniu zespołu flażoletowego ze Szkoły Podstawowej w Warcinie (pomorskie).
W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć wystawy – prac malarskich z pleneru „Malowanie ze św. Hubertem”, nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych z konkursu „Łowiectwo w oczach dziecka”, zdjęć z konkursów fotograficznych „Pies myśliwski w obiektywie” i konkursu „Wiosna” – organizowanego przez Nadleśnictwo Trzcianka.
Jedną z atrakcji festiwalu będzie promocja dziczyzny prowadzona przez Karola Kusa. Należy zaznaczyć że Karol Kus jest absolwentem gorajskiego technikum leśnego i często podkreśla swoje leśne wykształcenie. Jednak przede wszystkim jest liderem zespołu muzycznego Taraka. Ponadto prowadzi stałą rubrykę kulinarną w czasopiśmie „Łowiec Polski” oraz autorski kanał „Karol Kus Masz to w lesie” na Facebooku. Podczas ceremonii zakończenia festiwalu Karol Kus wraz z akompaniamentem zespołu trębaczy myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju zagra i zaśpiewa piosenkę własnego autorstwa, znaną wszystkim „Podaj rękę Ukrainie”. Festiwal będzie też okazją do promocji akcji pomocy charytatywnej dla szkoły leśnej w Bolechowie na Ukrainie. Akcja organizowana jest przez społeczności szkół leśnych w Goraju, Tułowicach, Brynku i Lesku oraz sygnalistów myśliwskich w Polsce. W wyniku pierwszego etapu zbiórki przekazano pomoc o wartości 50 tys. zł. Aktualnie trwa drugi etap zbiórki. Wsparcie można udzielić m.in. poprzez wpłaty na portalu https://pomagam.pl/bolechow2022
Natomiast w niedzielę 22 maja 2022 roku w środku lasu, nieopodal drogi wojewódzkiej nr 140 z Krucza do Wronek, na Górze św. Huberta zostanie odprawiona msza święta hubertowska. Odbędzie się ona dokładnie w 25. rocznicę poświęcenia nowego krzyża w miejscu postawionego jeszcze w 1940 roku przez rodzinę Hochbergów.
