„Gramy z sercem XI”. Kibice znów okazali się bardzo hojni!

XI Ogólnopolski Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Kibiców im. Piotr Arentewicza „Gramy z Sercem” o Puchar Burmistrza Trzcianki za nami. Podczas tegorocznej edycji zbierane były pieniądze na leczenie i rehabilitację trójki dzieci, Gabrysi Dubiak, Kuby Karpowicza i Maksymiliana Kaszkowiaka. Stowarzyszenie „Gramy z Sercem”, przy wsparciu finansowym sponsorów, a także gminy Trzcianka, dostarcza uczestnikom turnieju i mieszkańcom regionu niezapomnianych wrażeń, ale przede wszystkim niesie pomoc potrzebującym, chorym dzieciom.

Przez te wszystkie lata staramy się pomagać, jak najlepiej umiemy, przede wszystkim poprzez sport, trochę rozrywki i zbiórki pieniędzy. Do tej pory bohaterami „Gramy s Sercem” jest około dwudziestki dzieciaków, a przez lata udało się zebrać około 500 tysięcy złotych – mówi Adam Prankiewicz ze Stowarzyszenia „Gramy z Sercem”.

W tym roku bohaterami turnieju było troje dzieci, m. in. Gabrysia Dubiak, która choruje na ostrą białaczkę limfo blastyczną, i przebywa na oddziale onkologii w Poznaniu.

– Pomoc ofiarowana przez stowarzyszenie jest nieoceniona i bardzo ważna dla naszej rodziny. Dojazdy do szpitala, leki i rehabilitacja, pochłaniają bardzo dużo pieniędzy. Bardzo dziękujemy – mówi Bartłomiej Dubiak, tato Gabrysi.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się tak naprawdę już w dniach 10 – 11 lutego, kiedy z sercem zagrały dzieci z roczników 2007, 2008 i 2009, w ramach Bambinis Cup Gramy z Sercem. W ramach turnieju w Trzciance odbyły się również zimowe kąpiele w jeziorach Sarcz i Logo. Morsowali m. in. członkowie Grupy Dwa Kółka z Trzcianki oraz Pilskiego Klubu Morsów Euforia. Punkt kulminacyjny to jednak weekend 16 – 18 lutego.

W piątek odbył się Hip Hop Festiwal Gramy z Sercem, podczas którego wystąpili Quebonafide, Tede, Małpa, Te-Tris, Diox, Adi Nowak & Barvinsky oraz Mikser.

Sobota to dzień turniejowy, przez cały dzień trwały rozgrywki grupowe, w trakcie których sprzedawane były losy losy i ciasto, a członkowie Stowarzyszenia Bezpieczny Port oferowali malowanie twarzy. Rywalizowano również na boiskach wirtualnych podczas Turnieju Fifa 18 – Xbox One. Prowadzono także zbiórkę pieniędzy oraz zbiórkę krwi, podczas której dwadzieścia cztery osoby oddały blisko jedenaście litrów krwi.

To jest coś niesamowitego. Nie tylko rywalizujemy z sobą na boisku, ale przede wszystkim integrujemy się z innymi zawodnikami i kibicami, a przede wszystkim możemy pomóc dzieciakom – mówi Damian Błoch, uczestnik turnieju.

W niedzielę przyszedł czas na finały. W klasyfikacji kibiców najlepszą okazała się ekipa NFL Trzcianka, drugie miejsce zajęła Sparta Szamotuły, a trzecie Lubuszanin Drezdenko.

W klasyfikacji dzikich drużyn, podobnie jak przed rokiem, zwyciężył zespół Fibris Przemyśl, drugie miejsce zajęli Organizatorzy Gramy z Sercem, a trzecie Niebiescy. Superpuchar powędrował także w ręce Fibrisu Przemyśl, który pokonał NFL Trzcianka.

Jak zwykle przyznane zostały również wyróżnienia indywidualne. Drużyną fair play została FC Barcelona, zawodnikiem fair play Ireneusz Kęciński (Oldboys Lubuszanin Trzcianka), najlepszym bramkarzem (kibice) – Radosław Jedrzejewski (Lubuszanina Drezdenko), najlepszym zawodnikiem (kibice) – Szymon Konieczny (Sparta Szamotuły), najlepszym bramkarzem (dzikie drużyny) – Piotr Cisek (Fibris Przemyśl), najlepszym zawodnikiem (dzikie drużyny) – Łukasz Broda (Gramy z Sercem).

Po emocjach sportowych przyszedł czas na licytacje zgromadzonych gadżetów i podsumowanie konkursu plastycznego „Pomagam z Sercem” zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance. Wylicytować można było m.in. tort, jak co roku przygotowany przez zastępczynię burmistrza Trzcianki, Grażynę Zozulę, kosz z upominkami związanymi z gminą Trzcianka, który zawierał m. in. dwa bilety na wybrany seans filmowy w trzcianeckim Kinie Osiedlowym – zestaw ufundował burmistrz Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego, a także voucher na pobyt dla dwóch osób w „Rezydencji nad Jeziorem” w Pestkownicy, który ufundował starosta czarnkowsko – trzcianecki.

„Gramy z Sercem” to wydarzenie, które dziś jest wizytówką Trzcianki i powiatu. W jego organizację zaangażowanych jest wielu ludzi, począwszy od członków stowarzyszenia, przez sponsorów, mieszkańców regionu, którzy biorą udział w licytacjach, aż po wolontariuszy. Impreza ma oczywiście charakter sportowy, bo to przecież turniej, ale przede wszystkim jest wyrazem człowieczeństwa i wrażliwości – mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko – trzcianecki.

Zwieńczeniem jedenastej edycji turnieju był Disco Polo Festiwal Gramy z Sercem. Na scenie pojawiły się gwiazdy disco polo, Long & Junior, Łobuzy, Playboys, Adonis, Joker Squad, Maczo, i Błażej Drab. Nie ma jeszcze4 oficjalnych informacji na temat kwoty, którą udało się zebrać w tym roku, liczenie pieniędzy cały czas trwa. Najważniejsze jednak, że mieszkańcy regionu po raz kolejny nie tylko dobrze się bawili, ale przede wszystkim otworzyli swe serca na potrzeby chorych dzieci.

Kibice – jak zwykle – pokazali, że miłość do różnych klubów piłkarskich może łączyć, a nie dzielić.

Piotr Urbaniak