GRAŻYNA SOBIERAJ nagrodzona za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej

Grażyna Sobieraj, właścicielka pilskiej firmy Grapil wyróżniona została Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienie odebrała z rąk Jarosława Gowina, ministra rozwoju, pracy i technologii, podczas uroczystego posiedzenia Senatu w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.

Firma Grapil w tym roku świętuje jubileusz 30-lecia działalności, co jest okazją do składania życzeń i gratulacji dla właścicielki, które odbierała już wcześniej, choćby z rąk prezydenta miasta Piotra Głowskiego.
Za każdym razem, kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję” – powiedział, składając gratulacje prezydent Piotr Głowski. Cytat Petera Druckera, jednego z najwybitniejszych myślicieli i teoretyków zarządzania XX wieku, wygrawerowany został zresztą na ozdobnej tablicy okolicznościowej, którą prezydent wręczył właścicielce Grapilu..

Jednak Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej, odebrana z rąk wicepremiera Jarosława Gowina, była szczególnym wyróżnieniem. Dlatego dziękując za ten honor w Auditorium Maximum, właścicielka Grapilu, Grażyna Sobieraj nie ukrywała wzruszenia, zwłaszcza że nominację aż do momentu wręczenia odznaczenia, udało się zachować w tajemnicy.

Jestem ogromnie wzruszona i zaszczycona. Cieszę się, że jestem Polką i Pilanką. Cieszę się, że moja praca jest tak wysoko oceniana i że mam tu tylu przyjaciół – powiedziała Grażyna Sobieraj,
dziękując za wyróżnienie.

Z inicjatywą wręczenia medalu Grażynie Sobieraj wyszedł Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii.

  • Trzydzieści lat temu, w roku 1991 odważni ludzie decydowali się założyć własne, pierwsze biznesy, rozpoczynając transformację gospodarczą Polski. Do takich pionierów biznesu należy pani Grażyna Sobieraj, która przez te wszystkie lata z sukcesem prowadziła własną firmę, wprowadzając ją na coraz to wyższe etapy rozwoju. Wykształciła również wielu uczniów i fachowców, czynnie włączając się w rozwój Piły – powiedział wiceminister. – Za to wszystko chcemy jej dziś podziękować – dodał.


    Przy tej okazji warto podkreślić, że za sukcesem firmy Grapil stoi nie tylko wykwalifikowany zespół pracowników, ale również nowoczesny technologicznie park maszynowy, dzięki któremu powstają precyzyjne sitodruki i hafty, które mogą zaspokoić najbardziej wyszukane oczekiwania klientów. Również system zarządzania szwalnią jest nowoczesny, bowiem cały proces produkcyjny nadzorowany jest przez system komputerowy, umożliwiający optymalizację pracy i zasobów. Projekty ubrań, zanim trafią na stół krawiecki, zostają precyzyjnie opracowane w programie komputerowym, co pozwala na uniknięcie błędów.

Grapil specjalizuje się również w produkcji odzieży ochronnej oraz wyposaża firmy z sektoru HoReCa, a także branżę medyczną.

Grapil przez lata swojej działalności otrzymał wiele nagród oraz wyróżnień, wśród których wymienić można choćby tytuły ,,FAIR PLAY”, nadawane dwa lata z rzędu przez Krajową Izbę Gospodarczą, czy nagrody przyznawane w konkursach im. Stanisława Staszica, przyznawane przez Izbę Gospodarczą Północnej Wielkopolski. Firma jest również laureatem wielu edycji konkursu „LODOŁAMACZE”, za wspieranie osób z niepełnosprawnością.

Właścicielka firmy Grażyna Sobieraj została doceniona również przez Prezydenta RP w 2012 roku, otrzymując Srebrny Krzyż Zasługi.

Szefowa firmy aktywnie włącza się także w miejskie inicjatywy gospodarcze i edukacyjne, jak na przykład w akcję „Biznes Mixer”. Grapil funduje również stypendia wyróżniającym się pilskim sportowcom, patronuje uczniom klas odzieżowych i krawieckich w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile oraz wspiera młodzież uczestniczącą się, angażując się w takie akcje, jak np. ,,Przystanek Praca” czy ,,Pilska Akademia Umiejętności”.

Pani Grażyna Sobieraj wspiera również chętnie liczne akcje charytatywne, jak choćby ostatnią, którą było wyposażanie w pościel nowo powstałego, pilskiego Hospicjum.


Właścicielka firmy Grapil znana jest z aktywnego zaangażowania w życie miasta oraz stawiana jest przez te wszystkie lata za wzór skutecznego zarządzania firmą i podążania, niezależnie od okoliczności, drogą własnych wartości oraz gospodarczego sukcesu.

Gabriela Ciżmowska