Historia lasem porosła. Konferencja archeologiczna w Goraju

„Historia lasem porosła” to tytuł konferencji naukowej, która we wtorek, 15 listopada, odbędzie się w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek.

Tytuł konferencji nawiązuje do tytułu albumu zabytków, „Przeszłość lasem porosła”, który stanowi pokłosie współpracy Wydziału Archeologii UAM z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Pile i Nadleśnictwem Sarbia. Tym, co ich połączyło jest ukryte w lasach w okolicy Mirosławia cmentarzysko kurhanowe kultury wielbarskiej datowane na II-III wiek n.e.

Badanie tego cmentarzyska jako przykład modelowego współdziałania archeologów i leśników w ochronie dziedzictwa przeszłości będzie też jednym z punktów wtorkowej konferencji. A rozpocznie ją od wprowadzenia w temat archeologii leśnej dr Jarosław Rola.

Z kolei prof. Marcin Ignaczak przedstawi problematykę kształcenia dla dziedzictwa ukrytego w lasach. O nieinwazyjnych badaniach archeologicznych na terenie kompleksów leśnych opowiedzą dr Jakub Niebieszczański, dr Jan Romaniszyn i mgr Cezary Bahyrycz.

„Drzewa mówią po wiekach” – to tytuł wykładu prof. Przemysława Niedzielskiego. Stan i perspektywy badań archeologicznych okresu wpływów rzymskich w lasach wielkopolskich przedstawi lic. Wiktoria Ratajczak.

Wspomniane już badania cmentarzyska w Mirosławiu jako przykład modelowej współpracy archeologów i leśników będzie tematem wspólnego wystąpienia prof. dr hab. Andrzej Michałowski, mgr inż. Damian Szcześniak.

O zasobach archeologicznych dziedzictwa kulturowego nadleśnictw z terenu RDLP w Szczecinku opowie Tomasz Babiak BULiGL w Szczecinku, a konferencję zakończy wykład Ryszarda Wojciechowskiego z RDLP w Pile – „Archeologia leśna w RDLP w Pile – wczoraj i dziś.

Konferencji będzie towarzyszyć promocja albumu „Przeszłość lasem porosła” oraz wystawa artefaktów z mirosławskich kurhanów.

Transmisję na żywo z konferencji będzie można obejrzeć na kanale YouTube. Link do konferencji podany zostanie na portalu Facebook Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile i Nadleśnictwa Sarbia.

Fot. Nadleśnictwo Sarbia