Idź na wybory! Filmowy maraton za rekordową frekwencję

Prezydent Piotr Głowski zaapelował do mieszkańców Piły, żeby poszli w niedzielę na wybory. Jeśli uda się pobić tegoroczny rekord warszawski, lub rekord pilski sprzed trzech latach, w kinie Koral wyświetlane będą za darmo filmy. Będzie to 24-godzinny lub 12-godziny maraton komediowy.

Zobowiązania dotyczące frekwencji wyborczej podejmują różne samorządy w Polsce. W gronie miast, które chcą nagradzać aktywność wyborczą mieszkańców jest m.in. Warszawa, Gdańsk i Poznań.

Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeśli w Warszawie do urn pójdzie przynajmniej 67 % uprawnionych do głosowania, w następny weekend po wyborach wybrane instytucje kultury i obiekty sportowe dostępne będą za darmo. Za nim deklarację złożył prezydent Jacek Jaśkowiak, który obiecał, że jeśli frekwencja wyborcza w Poznaniu będzie wyższa niż w stolicy, zorganizuje w Poznaniu darmowy koncert.

Wyzwanie podjęła także Piła.

Jeśli frekwencja wyborcza w Pile będzie wyższa niż w Warszawie, zorganizujemy w kinie Koral, w Regionalnym Centrum Kultury darmowy 24-godzinny pokaz filmów – powiedział w czwartek prezydent Piotr Głowski. – Jeśli pobijemy zaś swoją własną frekwencję, która w 2015 roku wyniosła 54 procent, za darmo oglądać filmy będziemy mogli przez 12 godzin – zadeklarował.

Maraton lub półmaraton ma zostać zorganizowany w kolejny weekend po wyborach, czyli 19-20 października. A że czas będzie radosny, jak przewiduje prezydent, wyświetlane będą komedie.

Będą to filmy dla każdego – obiecał prezydent – bo nagroda należy się każdemu, kto pójdzie do urny – dodał.

Przypomnijmy, o składzie parlamentu polskiego zadecydujemy w niedzielę, 13 października. Lokale wyborcze czynne będę od godz. 7.00 do godz. 21.

– Jeśli się komuś wydaje, że są to wybory do parlamentu, więc nie dotyczą samorządu, to jest w błędzie. W niedzielę decydować będą się sprawy samorządu: tego czy będziemy mieć pieniądze na inwestycje i bezpieczny rozwój naszych miast – powiedział Piotr Głowski.

– Już słyszymy zapowiedzi, że planowany jest powrót do 49 województw. Wszystko po to, by odebrać kompetencje prezydentom czy burmistrzom. By decydować „centralnie”. To całkiem realne przymiarki, ponieważ nie potrzeba do tego zmiany konstytucji. Wystarczy ustawa, którą można przegłosować w jedną noc. Dlatego te wybory są tak ważne, dlatego apeluję, by w niedzielę iść do urn i głosować – mówił prezydent Piotr Głowski.