Jak efektywnie kształcić zawodowców?
W Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile zainaugurowało swoją działalność. Jest to nowa organizacja, powołana do życia przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W czwartek zainaugurowało swoją działalność, organizując konferencję, podczas której zastanawiano się nad tym, jak efektywnie wprowadzać system kształcenia dualnego.
– Kształcenie zawodowców to ważny proces, ponieważ coraz częściej brakuje nam zarówno rzemieślników, jak i osób przygotowanych do pracy w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Reforma oświaty spowodowała, że młodzież wybierała kształcenie ogólne, a potem studia. Bywało, że po tych studiach znajdowała pracę tylko na kasie. Teraz pora to zmienić – powiedziała witając gości w imieniu marszałka Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. – Dlatego Samorząd Marszałkowski powołał do życia we wszystkich subregionach Wielkopolski Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, które mają tę sytuację zmienić – dodała.
W konferencji zorganizowanej w hotelu Gromada uczestniczyli zarówno samorządowcy różnego szczebla, jak i osoby odpowiedzialne za kształcenie, w tym m.in. prorektor ds. Jakości Kształcenia i Studentów PWSZ w Pile prof. nzw. Dr inż. Bolesław Ochodek oraz dyrektor departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu dr Dorota Kinal. Wielkopolskich urzędników reprezentował Jerzy Bartnik – prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. O roli, jaką pełnić ma Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile mówiła jego dyrektor Ewa Krupka – Zaręba. Z kolei o rynku pracy w regionie pilskim i zawodach deficytowych mówiła dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu – Urszula Hoppe.
Konferencja, która zainaugurowała działalność pilskiego CWRKDiZ, była pierwszym spotkaniem partnerów ze świata nauki, samorządu i pracodawców na takim szczeblu. Kolejne działania podejmowane będą stosownie do potrzeb tak, by w całym subregionie pilskim można było coraz efektywniej kształcić młodzież w zawodach, które są na rynku potrzebne.
//Gabriela Ciżmowska//