Janyska i Głowski: Fundusz Odbudowy „tak”, ale nie na zbójeckich prawach!

„Chcemy pieniędzy z Europejskiego Funduszu Odbudowy, ale nie na zbójeckich zasadach ustalanych przez jedną partię” – mówili podczas konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski oraz posłanka Małgorzata Janyska.Chcemy gwarancji na piśmie przed ratyfikacją przez Sejm Krajowego Programu Odbudowy, ponieważ ten rząd już wielokrotnie pokazał, że nie można mu wierzyć na słowo. Wiele środowisk obawia się, że rząd zamiast odbudowywać Polskę i zapewnić obywatelom bezpieczeństwo po epidemii Covid 19, chce wykorzystać pieniądze z EFO na sfinansowanie swoich wyborczych obietnic. Tymczasem bezpieczeństwo społeczne i gospodarcze trzeba zapewnić wszystkim, a nie tylko samorządom przyjaznym rządowi – mówiła posłanka Małgorzata Janyska.

Według samorządowców i parlamentarnej opozycji Krajowy Plan Odbudowy, który powstaje z pieniędzy Europejskiego Funduszu Odbudowy, musi być ogólnodostępny dla wszystkich Polaków, a także transparentny i sprawiedliwy oraz realizowany na podstawie prawa o zamówieniach publicznych. Koalicja Obywatelska żąda również, by 40 procent pieniędzy przyznanych Polsce z Europejskiego Funduszu Odbudowy, było do dyspozycji samorządów, na realizację Regionalnych Planów Odbudowy oraz by KPO finansował świadczenia medyczne, które w czasie pandemii decyzją rządu zostały zaniechane. Wydatki Krajowego Planu Odbudowy powinny być też uzgadniane, a nie tylko opiniowane, przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządów, a monitorowanie wydatków z KPO musi odbywać się z równym udziałem rządu, samorządów, organizacji związkowych oraz organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Zależy nam na tych pieniądzach, bo bez impulsu, jaki zapewnią środki z Europejskiego Funduszu Odbudowy będziemy się staczać, a nie rozwijać. Ale podział musi następować na zasadach uczciwej umowy, która określi transparentne zasady i rozliczenie przyznanych środków – postuluje Piotr Głowski. – Pieniądze z Europejskiego Funduszu Odbudowy są pożyczką, której spłatę gwarantują wszyscy Polacy. A w tej chwili nie ma żadnej gwarancji, że my pilanie płacący podatki będące gwarancją spłaty pożyczki, zobaczymy z nich choćby złotówkę. Nie chcemy spłacać długu, za który ktoś zrobi inwestycję w innym miejscu Polski – podsumowuje prezydent Piły.

  • Chcemy pieniądze z Funduszu Odbudowy, ale stoimy przed podjęciem dramatycznej decyzji. Jeśli pieniądze mają być znów podzielone na tak niejasnych zasadach, jak z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, to nie możemy się na to zgodzić. Żądamy jasnych reguł gry – dodaje posłanka Janyska.

Maria Małgorzata Janyska, posłanka KO, Piotr Głowski prezydent Piły:

Chcemy pieniądze z Funduszu Odbudowy, ale nie na zbójeckich prawach. Stoimy przed podjęciem dramatycznej decyzji.
Jeśli pieniądze mają być znów podzielone na tak niejasnych zasadach, jak z Funduszu Inwestycji Lokalnych, to nie możemy się na to zgodzić.
Żądamy transparentnych kryteriów i jasnych reguł. Jesteśmy za Funduszem Odbudowy, ale wyłącznie, jeśli będą uczciwe zasady jego rozdysponowania. To musi być merytoryczny, a nie polityczny podział!

Gabriela Ciżmowska