Już jest: pierwsze „inteligentne” przejście dla pieszych

W Pile działa już pierwsze inteligentne przejście dla pieszych. Przejście „rozświetla się”, gdy zbliżają się do niego przechodnie. Instalacja została zamontowana na ulicy przy szkole podstawowej.

Instalacja działa w oparciu o detektory ruchu, które po wykryciu pieszego w obrębie przejścia zwiększają natężenie światła oraz włączają dodatkowe sygnalizatory umieszczone w jezdni. Na przejściu zostały zainstalowane również dwie kamery. Kierowcy, widząc pulsujące biało-czerwone światła, zwalniają odruchowo. I o to właśnie chodzi, by takimi „inteligentnymi” przejściami dla pieszych, znacznie poprawiać ich bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez jezdnię.

Instalacja przy ulicy Śniadeckich w Pile, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 11, to pierwsze takie przejście w Pile. Zadanie zostało zrealizowane w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego miasta. Jego budowa kosztowała prawie 55 tysięcy złotych.

Pomysłodawcą budowy takiego „inteligentnego” dla pieszych w Pile jest Jacek Bogusławski, były radny miasta Piły, a obecnie członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, któremu zawsze bliskie były sprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ogromnie się cieszę, że udało się zrealizować ten projekt. Były rozmowy z mieszkańcami, następnie zgłoszenie propozycji, głosowanie i po roku realizacja w ramach Pilskiego Budżetu Obywatelskiego! Wysiłek się opłacił! – mówi.

Władze miasta zapowiadają, że choć pierwsze, to z pewnością nie ostatnie. Są już pomysły na kolejne lokalizacje takich instalacji na terenie Piły.