Koalicja w powiecie: Porozumienie Samorządowe razem z PiS

Przez kolejne pięć lat Powiatem Pilskim rządzić będzie koalicja: PS -PiS. W radzie powiatu razem mają 15 mandatów. Koalicja Obywatelska ma 9 mandatów, a PSL – 1. I właśnie tyle – 10 głosów – otrzymał kandydat na starostę zgłoszony przez Koalicję Obywatelską Paweł Jarczak. Rekomendowany przez koalicję PS-PiS Eligiusz Komarowski dostał 15 głosów i to on, przez kolejną kadencję, będzie starostą.

Pierwsza sesja Rady Powiatu w Pile kadencji 2018-2023 zwołana została na czwartek, 22 listopada. Przebiegała spokojnie. Po zaprzysiężeniu radnych, jasne stało się, że koalicja między Porozumieniem Samorządowym a Prawem i Sprawiedliwością została oficjalnie zawarta. Kuluarowe pytania o to, czy prezesowi J. Kaczyńskiemu nie przeszkadza, że zawierana jest koalicja ze Stowarzyszeniem, na czele którego stoi Henryk Stokłosa, szybko rozwiał poseł PiS Marcin Porzucek, który na profilu facebookowym napisał: „Jesteśmy po konsultacji z władzami statutowymi naszej partii. Zgodnie z powszechnym oczekiwaniem wyborców Prawo i Sprawiedliwość tworzy koalicję z Porozumieniem Samorządowym. Liczę na dobrą współpracę. Tego oczekują mieszkańcy naszego powiatu”…

W obliczu zawartej koalicji, która daje bezdyskusyjną przewagę w radzie, wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady oraz starosty i członków Zarządu Powiatu poszły sprawnie.
Na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu zgłoszony został jedynie Kazimierz Wasiak (Porozumienie Samorządowe), który także w poprzedniej kadencji sprawował tę funkcję. Koalicja Obywatelska nie zgłosiła swojego kandydata.

Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu zostali Henryk Stokłosa (Porozumienie Samorządowe)
i Magdalena Zgiep-Porzucek (Prawo i Sprawiedliwość). Obaj dostali 16 głosów „za” i 9 „przeciw”.
Radni – szybko – wybrali również starostę pilskiego.

Henryk Stokłosa, w imieniu koalicji PS-PiS, zgłosił Eligiusza Komarowskiego. „To człowiek z niespożytą energią, wszechstronnie wykształcony prawniczo, doświadczony i stawiający wysokie wymagania zarówno sobie, jak i innym” – mówił o nim.

Z kolei Rafał Zdzierela, w imieniu Koalicji Obywatelskiej, zaproponował na stanowisko starosty Pawła Jarczaka. Podkreślał m.in. jego doświadczenie jako dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Pile (funkcję tę sprawował przez 20 lat) i świetny wynik wyborczy…

Państwo wiecie lepszy od kogo… – mówił.

Jak nietrudno zgadnąć, wynik głosowania był jednak przesądzony: Eligiusz Komarowski dostał 15 głosów, Paweł Jarczak – 10.

Dziękuję za ten wybór. To kolejna kadencja, podczas której wspólnie będziemy realizować ważne i odpowiedzialne zadania. Gwarantuję współpracę i wysłuchanie każdego głosu, nie tylko radnych, ale również mieszkańców, działaczy, każdego kto się do mnie zwróci – powiedział po wyborze starosta.

Na wniosek nowego starosty radni wybrali także wicestarostę i pozostałych członków zarządu powiatu. Wicestarostą został Arkadiusz Kubich (zastępca kierownika pilskiego oddziału KRUS w Poznaniu; kandydat na radnego Rady Miasta Piły z listy PiS). Etatowym członek zarządu wybrano Marię Bratkowską, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile, wcześniej burmistrza Wyrzyska. Członkami zarządu zostali również: Przemysław Pochylski (w poprzedniej kadencji etatowy członek Zarządu Powiatu) i Marek Kamiński (dyrektor Szkoły Podstawowej w Ujściu).

Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski: To posłowie PiS zapracowali na tę koalicję
Wybór Prawa i Sprawiedliwości na koalicjanta był dość oczywisty, mimo że również działacze Platformy Obywatelskiej proponowali nam współpracę. Duża tu zasługa parlamentarzystów PiS: Marty Kubiak, Marcina Porzucka i Grzegorza Piechowiaka, którzy wspólnie działali dla dobra powiatu i dzięki którym udało się pozyskać dodatkowe środki na różne zadania. To oni dali jakby rękojmię dla tej koalicji i dobrej współpracy z Prawem i Sprawiedliwością.
Jeśli chodzi o moją osobę, to w najbliższej kadencji czuję się pewnie i zapowiadam dalszą, aktywną pracę na rzecz powiatu. Wśród moich najbliższych planów jest między innymi to, żeby budynek Starostwa Powiatowego w Pile przeszedł kapitalny remont i stał się jednym z najpiękniejszych obiektów w mieście.

 

Rafał Zdzierela, szef klubu KO: Pewnych granic przekraczać nie wolno
Jest pewna granica, której nie można przekroczyć. Szliśmy do wyborów z hasłem „Odbić powiat!”, ale koalicja z Prawem i Sprawiedliwością, w obecnej sytuacji, była dla nas niemożliwa. Pilanie nie tego oczekiwali. Zmęczeni wojenką pilsko-pilską przyznali nam rację i chcieli, byśmy to my – jako Koalicja Obywatelska – objęli władzę. W samej Pile, która jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, stanowi połowę powiatu pilskiego, dostaliśmy aż 7 mandatów. Niestety, to za mało, żeby rządzić. Trudno, ale jak powiedziałem, pewnej granicy nie chcieliśmy przekroczyć.
Tymczasem inni nie mieli takich skrupułów i w efekcie zawartej koalicji okazało się, że wyborcy, którzy oddali swój głos na Porozumienie Samorządowe, zagłosowali na PiS.

//Gabriela Ciżmowska//